| 1987bogdan a întrebat:

stie cineva cat costa un invertor conectat la retea de 300w ca ceea ce gasesc eu pe net sunt foarte scumpe dar de o putere mult mai mare si de la ce putere mimima acesta functioneaza

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Cred ca vrei sa zici conectat la baterie, nu la retea...

Puterea minima, probabil ca depinde de invertor, dar probabil ca sub un watt.

| 1987bogdan explică (pentru Radu284):

Nu sunt si sisteme cu injectie in reteaua nationala. pentru ca am inteles ca un astfel de sistem e cu 20% mai ieftin decat unul pe bateri. intra pe Cum sa opresti contorul electric? - YouTube sau pe revosolar

| Radu284 a răspuns (pentru 1987bogdan):

Aia e altceva, pentru panouri solare, etc. Dar nu cred ca sunt la 300W

Astea de 300W sunt ca sa poti baga un TV, laptop, etc. la o baterie de masina. Daca vrei ceva pentru injectie, iti trebuie un echipament special si scump, ca trebuie sa se sincronizeze bine cu reteaua, sa aiba tot felul de protectii, etc.

| maturgrizonat a răspuns:

Invertor:
http://www.ebay.com/......0909687823

Panouri: Poti sa consideri un pret estimativ 1$ =1Watt
Deci te costa ~ 1500$ ca sa poti produce 1kW.
1kW * 8 ore/zi*250 zile insorite/an =2000kWh = aproximativ 200 $
Cu banii dati pe sistem cumperi energie de la ENEL vreo 7 ani.