| phantom2k a întrebat:

stiti cum pot dezactiva fast charging-ul pe un Huawei p20lite sau daca se poate face acest lucru?! multumesc!big grin

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Cel mai bine ar fi să folosești un încărcător de 5V/1A pentru a reduce temperatura la încărcare și a salva viața acumulatorului cât mai mult.

Telefonul vine cu un încărcător de 9V/2A (pentru quick charge).

Dacă vrei să păstrezi telefonul mai mult de 2 ani sau vrei să îl vinzi mai târziu e bine să îl încarci cu un încărcător mai slab, altfel chiar nu are sens.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Il incarci de la USB-ul calculatorului sau de la un uncarcator mai slab (de maxim 1A).

| TrustMeIKnow a răspuns:

Il incarci de la USB...de de ce ai face asta?
In mai putin de o ora, OnePlus-ul meu are 90% si atunci il scot de la incarcat.
Durata de viata a bateriei este afectata, dar pana acum nu am avut nici o problema daca il folosesc intens ma tine toata ziua, daca il folosesc rar ma tine si 3 zile.