| clawdy100 a întrebat:

temperatura procesorului meu este destul de mare(50 de grade cand nu fac nimic). Din cate am mai citit pe net nu este foarte bine, si ar trebui sa-l sterg de praf(dar am laptop si sunt in garantie). Tipul procesorului este intel core i5 2.26GHz. Ce pot face sa-i mai scad temperatura?

Răspuns Câştigător
| JaJe a răspuns:

Gresit, temperaturile pentru un portabil sunt destul de bune, ci ceea de desktop ar trebui sa te ingrijoreze, Temperatura medie a unui procesor pentru laptop este de 45-50 Idle mode si in full-load pana la 80-85 Grade. Numai bine.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

E o temperatura normala pentru un Intel Core! Stai linistit! Daca vrei sa-i mai scazi temperatura cu 5-8 grade ai putea sa-l desfaci si sa-i suflii praful de pe cooler. Noile laptopuri nu mai au sigiliu pe spate asa ca se poate desface si curata de praf! Oricum este o temperatura normala!

| alexmircescu13 a răspuns:

Exista masute laptop cu coolere, arunca o privire: http://www.shopmania.ro/......9340.html. Oricum daca in idle sta la 50 grade nu e chiar in regula, ar trebui sa mergi cu el la garantie...

kratos
| kratos a răspuns:

Sa-ti iei un http://www.pcgarage.ro/coolere/thermalright/venomous-x-rt/ si sa ai o carcasa bine aerisita si curata;)