| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Știți voi ca dacă stingeți un laptop sau pc din buton sau îl scoateți din priza poate afecta HDD. Adica ii poate provoca bad uri, dar dacă ai ssd? La ssd ii se mai produce bad uri fizice din cauza stingerii din buton sau a unei picari de curent? Practic mi se pare imposibil ca ssd nu mai are în pix cu care sa citească pe disc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

HDD-urilor dauneaza doar miscarea brusca, in timpul functionarii (discul ne fiind blocat, poate fi zgaraiat si se produc "BAD"-uri.
SSD-urile se pot defecta doar daca se fac citiri /scrier lungi si dese (de exemplu formatari complete sau defragmentari.

6 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Da

| Brizbriz a răspuns:

Lul, raspunsul meu "da" insinueaza ca IN NICI O CIRCUMSTANTA nu e sigur ca nu te "arzi"

in afara de, defragmentare, INTOTDEAUNA au fost probleme cu fisiere deschise la citire, deci, nici o defragmentare si se strica sistemul de fisiere, chiar daca e marele ntfs care are jurnalizare

de asemenea, mai e si o chestie mica, mica, "mica RAUUU" numita autoinductie, care poate arde cam orice e pornit, daca il scoti direct din priza

| anonimuIl a răspuns:

Folosește laptop cu baterie în el și conectat tot timpul la încărcător.

| Nelucojoc a răspuns:

Sa il inchizi e una, sa il scoti din priza e alta. Un sistem de protectie UPS e binevenit daca tii la echipamentele tale, sunt unele dintre ele ce protejeaza si fata de shockurile de curent!

| Drd1 a răspuns:

Daca il scoti din priza da

| exstylo a răspuns:

Daca ai SSD nu exista nici un pericol!
Tot ce-i dauneaza SSD-lui este defragmentarea!