| MihaelaDart a întrebat:

Tot cei drept laptopul meu este vechi, merge pe 7 ani de cand l-am cumparat. Pana acum nu am avut nici o problema cu el, cu exceptia bateriei care nu ma mai tine, ma rog, cred ca la mai toate laptopurile se intampla asta. De vreo 2 luni sa zic asa, nu mai tin minte exact mi-a aparut ca avertiment la desktop ca driverul de la placa grafica are o eroare.

Toate bune si frumoase. Mereu la deschiderea lui imi aparea asta. Pana cand a inceput sa se coloreze desktopul in fel si fel de culori, ba in negru, ba in rosu, ba in galben, ba gri etc. Lucrez la pc si dintr-o data se coloreaza, sunt nevoita sa il sting fortat, ca de fel, el nu mai raspunde la nimic.

Iar de vreo luna a inceput sa se agraveze problema. Cand laptopul este stins si doresc sa-l aprind, m-am uitat pe ceas cap cat imi ia sa mi se deschida normal, in jur de 30-45 minute! sad Il aprind, cred ca de vreo 10 ori mi se coloreaza in fel si chip, il sting, il aprind si tot asa. Apoi se aprinde normal si apoi se restarteaza singur, iar se coloreaza, iar il sting si tot asa pana trece jumatatea de ceas... intr-un final merge normal. Desi cand si cand, merge toata ziua normal, alteori in timp ce vad un film, sau imi fac anumite treburi pe pc sau ca eu sa nu fiu in fata pc-ului... mi se coloreaza ori mi se restarteaza singurel.

Laptop-ul meu este un Toshiba Satellite L300 - 1Al.

Acum timpul este scurt de a-l mai duce la service in tara unde sunt, am zis sa-l duc in Romania cand vin acasa. Va intreb, cine a mai patit sau se pricepe la asa ceva, daca il duc la reinstalat windowsul credeti ca isi va reveni?

Am in vizor de a-mi cumpara altul nou, dar ma am de asteptat circa 2-3 luni, incerc sa-i mai prelungesc nitel "viata" daca ar putea fi reparat.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta un service sa-i faca un reflow pe chip-ul video.E vreo 60 de lei.
La service se masoara mofset-uri, integrate, temperaturi sunt cauze multiple cu acelasi defect comun.
Mergi la ei si poate ai noroc sa nu gasesti unul de pe TPU.

23 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă schimbi Windows-ul nu faci nimic. Poţi să-ncerci, dar sunt şanse infime să fie de la asta. Cum ai spus şi tu, are deja 7 ani. A început să cedeze. În service îl duci degeaba. Plăcile video de la laptop-uri se pot schimba rar spre deloc şi chiar dacă ai putea, investiţia nu merită. Tot ce poţi face e să mai tragi de el aşa vreo două luni. Dacă cedează de tot până atunci, aia e. Soarta!

| K0sti a răspuns:

Pai si daca ti-a aparut mesaj ca driverul are o eroare tu ce masuri ai luat? Sau avem calculator doar sa o fredonam pe Facebuci?

| Gizăz a răspuns (pentru K0sti):

La asta mă gândeam şi eu, dar din senin aşa nu cred că are ce să aibă. Mai probabil a început să se ducă de la sine. Poate să-ncerce să reintaleze driverul, dar nu cred că face nimic.

| K0sti a răspuns (pentru Gizăz):

E, se mai altereaza registri pe la windows in timp, instalari, dezinstalari...toate astea afecteaza!

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Vorbesti aiurea si tu. din pacate nu am luat nici o masura, nu mi-am permis financiar sa-l duc la reinstalat. La greci de a-mi reinstala windowsul trebuie sa scot din buzunar 100 euro. Nu am avut cum sa dau atat, am avut responsabilitati mult mai importante decat laptopul.

| K0sti a răspuns (pentru MihaelaDart):

Pai cine te-a pus sa-l duci la service? Ce-ti spune tie mesajul ala de eroare! Deci nu vorbesc prostii da? Ai google la dispozitie, care de multe ori te scapa de service. Trebuie doar sa cauti, sa citesti si sa aplici! De ce nu ai reinstalat driverele, cand ai vazut ca apare mesajul ala? O sa bagi scuza ca "nu ma pricep". Iar eu iti voi spune...citeste, ca sa te pricepi!

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Nici nu l-am dus la service, nici nu am zis asta. Uite ca intreb, ca de-asta e site-ul asta. Nu ma pricep sa reinstalez driverele si altele ce tin de IT, astfel nu as fi intrebat. Daca nu ai informatiile legate de informatica, sincer, nu te pricepi. Tu te poti pricepe sa sculptezi pe Aristotel? daca ti-as da indicatiile pe Google, ai putea face=o? Sincer, ca nu ai reusi. Ai da erori si ai strica piatra, asa si eu. Nu te mai da pe desteptul, ca fiecare avem o indemanare in viata, nu ne-am nascut toti experti in toate. Vorbeste frumos si nu mai ironiza pe aici, nu ajungi nicaieri.

| K0sti a răspuns (pentru MihaelaDart):

Https://www.google.ro/......tps?/webhp
Ia vezi...seamana cu Aristotel!

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Nici vorba. Decat sa fac dupa indicatiile tale si sa fac greseli, mai bine nu. Sincer la cum este laptopul meu si sa fac buba mai mare, nu ar avea nimeni sa o repare.
Merg pe mana ta, ok! Daca imi da gres, ce fac? Merg la acel cineva sa-mi repare cu reinstalat, drivere si tot tacamul... platesti tu? Sincer nu ma bag si astept cand voi ajunge in Romania de a face un om care lucreaza in domeniu si intr-adevar se pricepe. Nu-mi bag nasul ca asa azis x-ulescu ca cica as putea face si eu. Eu nu ma risc mai ales cand e vorba de o suma mare de bani. Nu-mi permit.

| Gizăz a răspuns (pentru K0sti):

Nu te supăra că-ţi zic, dar eşti nejustificat de agresivă faţă de nişte oameni care vor să te-ajute. laughing În plus, de unde să-ţi ştiu eu situaţia?! DIn răspunsurile anterioare se-nţelege că nu vrei să-l iei din ţară că nu vrei. Dacă nu-ţi convine răspunsurile noastre, du-l în service. Mai pierzi nişte bani. Vă purtaţi cu PC-urile astea de parcă-s OZN-uri.

| Gizăz a răspuns (pentru K0sti):

Scuze, ţi-am răspuns ţie în loc de ei. laughing

| K0sti a răspuns (pentru Gizăz):

happy No problem!

Ei nu inteleg ca a fi utilizator de calculator nu se rezuma numai la a freca mentosanul pe Facebook, Youtube si Metin. Mai trebuie sa stii sa instalezi si o imprimanta si niste drivere si multe alte chestii. Altfel nu ai ce cauta in fata unui calculator!

| MihaelaDart explică (pentru Gizăz):

Nu sunt agresiva deloc, am inteles raspunsurile voastre! Dar cand cineva care insista si nu intelege cat de cat problemele si tot continua pana cand are ultima vorba, cu dar si cu poate ma justific ca sa ma intelegeti. Da, il duc la service, stiu ca acea persoana care de cate ori am avut vreo problema mi-a luat 50 de lei. Una e sa dau 450 lei (aka 100 euro) si una e sa dau 50 lei, e o mare diferenta, pentru mine este.

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Ce te face sa crezi ca eu "frec mentosanul" pe acele site-uri mentionate de tine! Ma lasi rece cu astfel de informatii infantile. Oi credea ca sunt un rahat cu ochi care freaca jocurile de pe internet, gresesti! Mai gandeste-te inainte ce scrii/vorbesti!

| K0sti a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da ce zici tu daca nu ai da deloc! Ca eu asta am vrut sa spun in concluzie, numai ca tu te prinzi greu! Si ai pune putin osul la treaba si l-ai face singura?
Daca ai pune mana sa citesti putin! In 5 minute nu ai ce face!

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Cei care sunt in acest domeniu o fac, eu in acele minute sunt ocupate cu treburile mele. Nu sunt facuta pentru asta, cum nici tu nu esti pentru altele. Las-o balta sa mai raspunzi, ca deja o dam in alte discutii.

| K0sti a răspuns (pentru MihaelaDart):

Repet, sunt chestii care trebuie sa le stie orice utilizator de calculator! Nu depanator, atentie, utilizator!

Răspuns utilizator avertizat