| AeroChord a întrebat:

Trebuie sa schimb display ul la laptop si vreau sa iau altul, de preferat cu rezolutie mai mare.
La ce trebuie sa ma uit cand caut sa cumpar altul?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Tu ce crezi? Una e sa desenezi 1280x800 = 1.024.000 pixeli si alta e sa desenezi 1920 x 1080 = 2.073.600 pixeli - si asta de zeci de ori pe secunda. Deci un impact de performanta exista. Depinde de placa video cum duce. De asemenea va fi impact pe autonomia bateriei.

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

La diagonala (trebuie sa fie aceeasi cu display-ul actual) si rezolutie (cea dorita de tine daca este disponibila, daca nu, cea maxima disponibila).

| AeroChord explică (pentru flixbuster):

Daca cumpar un display cu rezolutie mai mare decat cea originala incurca cu ceva performanta?

| flixbuster a răspuns (pentru AeroChord):

Tu ce crezi? Una e sa desenezi 1280x800 = 1.024.000 pixeli si alta e sa desenezi 1920 x 1080 = 2.073.600 pixeli - si asta de zeci de ori pe secunda. Deci un impact de performanta exista. Depinde de placa video cum duce. De asemenea va fi impact pe autonomia bateriei.