| Nathan458 a întrebat:

urgent! Am un PC Dell optiplex 760, CPU core 2 duo E8400 3.00GHz placă video dedicată sapphire 1 gb, 4GB ram si îmi apar luminile 3-4 când îl aprind, am încercat și cu ramii să-i scot să-i bag pe rând, degeaba. Am deconectat si hardurile, am scos si placa video, ea n-are treaba, îmi apare o lumină portocalie si își mărește ventilația si o ține așa până mâine. I-am scos si bateria de bios timp de 15 sec degeaba. Ajutor plss FUNDA

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

1. Descarci manual de service.

http://downloads.dell.com/......_ro-ro.pdf

2. Mergi la pagina 160 - Luminile de diagnosticare.

Gasesti in document combinatia valabila in cazul tau si incerci recomandarile de acolo.

| Nathan458 explică (pentru flixbuster):

Am făcut așa cu zic ei la 160 3-4, am încercat cu fiecare ram, dar e indiferent la fel face am scos toți rami si placa video si hardurile practic trebuia să beepaie ceva, dar e indiferent la fel face portocaliu 3 4 verde si încontinu ventilația mai puternic și atât...

| flixbuster a răspuns (pentru Nathan458):

Hmmm... sa se fi dus slot-urile? Cam ciudat, dar posibil. Nu poti face rost de un alt modul de RAM sa incerci? Sau sa testezi modulele tale in alta parte, eventual rogi la un service, daca nu ai unde la un prieten/cunoscut.

| Nathan458 explică (pentru flixbuster):

Deci dacă scot rami si este indiferent. dacă aș baga uni noi degeaba. Mie teamă că este așa cum ai zis s-au dus sloturile, eu mi-am zis asta cam de la început dar n-am vrut să dau crezare?