| Wolfenstein a întrebat:

.Vin la voi iar cu o întrebare cu tema calculatoarelor.Aş dori sa îmi fac un PC nou, dar din piese...Nu ştiu daca este cea mai inspirata idee, dar uitaţi noua configuraţie:
-Placa video Gigabyte nVidia GeForce GTX650 TI, 2048MB, GDDR5, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E-.
-PROCESOR INTEL CORE I7-3770K IVYBRIDGE, 3. 5GHZ, 8MB, SOCKET 1155, BOX
-HARD DISK DRIVE SEGATE BARRACUDA ST1000DM003 1TB, 7200RPM, 64MB, SATA 3.
-Memorie Kingston 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu.
Cu acestea spuse, urmează întrebarea:
1.Ce placa de bază ar trebui sa îmi iau pentru asemenea sistem?
2.Ce placa de sunet sa-mi achiziţionez?
3.Este bun acest sistem pentru gaming?
4.Ce ar trebui schimbat la el?
Mulţumesc pentru atenţia acordată...

24 răspunsuri:
| Wolfenstein explică:

Probabil n-ai citit bine..Am o memorie ram de 8GB, deoarece sunt 2 kituri de 4.Si..Nu m-a costat chiar asa de mult...30 de milioane.

| Wolfenstein explică:

Dar de una 7.1 ce zici? Mai exact, modelul urmator :
http://www.emag.ro/......EPXZ7BBBM/

| mOnAsX a răspuns:

Sistem foarte bun dar si scump cred. O placa de baza care sa fie compatibila cu procesorul i7. paca audio una 5.1 ar fi buna si memoria ai putea sa mai pui 2 gb sa fie 6... sper ca te-am ajutat

Răspuns utilizator avertizat
| aBureL a răspuns:

Salut ai putea sa iti iei o placa de baza de genul -
Placa de baza ASRock H61iCafe
Imagine produs

Informatii produs
Pret cu TVA:347, 99 RON
Disponibilitate: Nu este in stoc
Garantie tehnica: 24 luni
Garantie de conformitate: 24 luni

Specificatii produs
General
Format ATX
Soclu procesor 1155
Producator chipset Intel
Model chipset H61
BIOS 32Mb AMI UEFI Legal BIOS with GUI support
Supports Plug and Play
ACPI 1.1 Compliance Wake Up Events
Supports jumperfree
SMBIOS 2.3.1 Support
IGPU, DRAM, PCH, CPU PLL, VTT, VCCSA Voltage Multi-adjustment
Procesoare suportate Intel 2nd generation Core processors
Interfata grafica PCI Express x16 2.0
Placa video integrata Necesita procesor cu tehnologia Intel HD Graphics
Placa audio integrata 7.1 Audio with Realtek ALC887
Placa retea integrata 10/100/1000 Gigabit LAN by Atheros AR8151
Numar SATA-II 4
Numar SATA-III 2
Memorii Suportate
Tip memorie DDR3
Memorie maxima 16 GB
Numar sloturi 4
Tehnologie Dual channel
Frecvente suportate 1333/1066 MHz
Sloturi
PCI Express 2.0 x16 1 (x16)
PCI Express x1 2
PCI 2
Conectori Back Panel
PS/2 Tastatura 1
Optical S/PDIF out 1
VGA 1
DVI 1
HDMI 1
RJ-45 LAN 1
USB 2.0 4
USB 3.0 2
Suport audio 7.1

dupa mine report calitate/pret destul de bun dupa mine, uitat'te si da'ti o parere.happy.