| bobitza529 a întrebat:

voi ce ati alege intre iphone 5 si xperia z1, ce probleme apar cel mai frecvent la acestea si cum poti testa un telefon

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

IPhone 5! Multi vor aduce ca argument specificatiile aparent mai bune ale lui Z1 dar iti spun eu ca nu se compara. Design-ul lui iPhone 5 este superb, un telefon discret, din materiale premium care se simte bine inchegat. De la primul contact iti dai seama ca greutatea si materialele din care este facut ii confera senzatia de telefon premium. Camera este foarte buna, atat cea principala cat si cea frontala. Ideea este ca Apple nu a venit nici macar acum la a 6-a generatie cu specificatii care sa rupa gura targului, din cauza ca sistemul de operare iOS nu foloseste la fel de multe resurse ca si Android-ul, nici pe departe. Daca reusesti sa depasesti partea cu specificatiile telefonului, si treci direct la senzatia in utilizare, odata cu iPhone 5 vei capata un telefon care se misca foarte bine, nu are lag, aplicatiile sunt mult mai bine optimizate, nu se blocheaza iar daca cumva se intampla, aplicatia respectiva se inchide singura in maxim 3 secunde si totul revine la normal si in plus totul este atat de bine facut, ai totul exact in locul in care ai nevoie sau in locul in care te-ai astepta sa fie.
Pe langa asta, o sa ai o devalorizare mult mai scazuta fata de z1, deci daca iti iei acum un iphone 5 cu 1200 de ron sa zicem, ai multe sanse ca peste doi ani sa-l dai la 700 de lei, pe cand z1 este deja sub pretul unui iPhone 5 second hand. Si vorbim de un telefon mult mai nou fata de iPhone 5.
Cand am facut prima data trecerea la iPhone, fiind si primul meu produs Apple, am fost sceptic, iar acum nu mai vreau altceva.
De testat le poti testa intr-un Orange shop sau cel mai bine direct de la proprietari, avand in vedere ca sunt telefoane foarte populare amandoua.