| Maxxxi a întrebat:

Salut TPU, voiam să achiziționez acest laptop (cat e acum la reducere) și cam aici se oprește bugetul meu, e pentru facultate de informatica pentru ceva coding și voiam să întreb dacă este ok. Fără gaming sau altele sa ruleze coduri și ceva browsing. O părere?

https://altex.ro/......XADUEX005/

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merită sa dai atitia bani pe laptop.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ce vrei tu e ok.

| lpavel a răspuns:

Da este bun la ce vrei tu, dar pentru jocuri si convertiri video e la pamant! Cu banii astia cumperi unul folosit de 2 ori mai bun! De exemplu intri pe Facebook si cauti pagina : Probleme Pc si scrii acolo: cine are de vanzare un laptop decent mai ieftin! Iti garantez 100% ca niciunul nu-ti iti va oferi ceva mai naspa ca asta si iti vor cere maxim 2000 lei! Eu zic ca merita incearca! Bafta!

| Wr3nch a răspuns (pentru lpavel):

Si dupa daca se strica in 3 luni cine il ajuta? laughing) Niciun om cu cap pe umeri nu cumpara laptop second in era cand majoritatea producatorilor sudeaza piesele pe placa si nu ai cum sa le schimbi.

| lpavel a răspuns (pentru Wr3nch):

Ba, esti atat de prost ca ragi! Sansele sa se strice e 1000 la 1! ai mai avut laptop in viata ta? Am laptop de 22 de ani care inca functioneaza...

| Wr3nch a răspuns (pentru lpavel):

Usor cu jignirie, ca eu nu te-am facut in niciun fel. E plin OLX si Facebook de baietii ''destepti'' care vand rable cu piese terminate si asteapta fraieri care sa le dea, si dupa cand se strica ridica din umeri si zic ca e problema ta. Daca tu ai avut noroc te priveste, dar asta nu e adevar universal.

| lpavel a răspuns (pentru Wr3nch):

Si daca iti cumperi o masina la mana a 2-a si se strica asta inseamna ca nu sunt bune masinile de mana a2-a? ca ai vazut tu ceva nu trebuie sa generalizezi... daca ai ghinion se poate strica orice dar sansele sa se strice laptop-ul sunt mici! apoi indiferent ca e folosit sau nou are aceleasi sanse sa se strice! Alta data abtine-te de la comentarii idioate si nu vei fi jignit!

| Wr3nch a răspuns (pentru lpavel):

Una e o masina, alta e un laptop. Si nu, nu as cumpara o masina la mana a doua, sa ajung turtit de tir ca au cedat franele puse de vericu' laughing

| NLS a răspuns:

Orice laptop cu procesor 1135G7 si minim 8GB RAM e suficient pentru programare, filme, browsing, office.

O solutie la fel de buna ar fi cele bazate pe procesoare AMD, de exemplu R5 5300U sau mai bine 5500U:

2.319 RON
https://altex.ro/......XA84EX00N/

2.399 RON
https://altex.ro/......2KU010FRM/

Daca doresti sa ramai la pretul minim, alegi doar 8GB RAM
(ambele laptopuri de mai jos au 4GB sudati de placa de baza, si un slot cu 4GB ce poate fi extins, dar pierzi Dual Channel, adica 25% din performanta RAM-ului.
Si primele doua recomandate au cate un slot sudat de placa, dar acolo e vorba de un total de 16GB, si NU ai nevoie de mai mult, cu aceste procesoare)

https://altex.ro/......2KU010GRM/

https://altex.ro/......XA18EX006/

Eu as lua Lenovo-ul cu 16 GB RAM, daca ma intrebi pe mine.
5500U e un procesor potent, este peste 1165G7 (nu 1135G7) daca iei in considerare toate nucleele (si doar cu putin mai slab decat 1165G7 in single core).