| NLS a răspuns:

1. Acer nu sunt atat de fiabile precum Asus.

2. Cunosc pe cineva care detine de 1 an un model foarte asemanator cu acel Asus, merge de minune, dar cand se joaca foloseste cooling pad, nu il foloseste pe paturi, etc.

3. Ambele sunt inutil de puternice pentru programarea pe care o faci in facultate sau mai ales... liceu.

4. Eu as merge pe Asus, dintre cele 2, atat datorita brandului, cat si specificatiilor.
Gtx 1650 e oricum mult peste ce ai nevoie.

| Vali222005 explică (pentru NLS):

Si altă recomandare, alt model de laptop știi? În 3000-4000 de lei

| NLS a răspuns (pentru Vali222005):

Daca ai rabdare sa ajung acasa de la munca, ma mai pot uita si dupa altele.

In principiu, daca ai de cheltuit maxim 4000, acel Dell e o varianta buna.

| Vali222005 explică (pentru NLS):

Okkk

| GPA a răspuns:

Ryzen 5 4600H < Ryzen 7 4800H

Clar alegi prima variantă : https://altex.ro/......6IHH7039/.
Mai multe nuclee fizice, mai multă putere de procesare pentru compilare, mult mai bine pentru programare grafică (dacă faci).
Mai ales că il folosesti si la programare, ar fi trebuit să știi deja răspunsul "care este mai bun?", având în vedere că sunt penultimele generații de procesoare de la Ryzen (Zen2) pe 7nm. Ești și pe IT, am certitudinea că știi lucrurile astea deja sau ar trebui să le știi.

| Vali222005 explică (pentru GPA):

Mulțumesc foarte mult!

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Apai eu fac programare fara bai pe un laptop cu procesor R7 4700U ( mai slab decat cele prezentate de tine). Personal as merge pe cel cu 16gb ram si 1650TI. Procesorul R5 e suficient pentru cam tot ce o sa ai nevoie.

| Vali222005 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mulțumesc,Claudiu!
Ce laptop ai?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Vali222005):

Asus Vivobook S15 ( R7 4700U, 16gb ram, placa video integrata, 512gb SSD). Folosind acest laptop, mi-am facut proiectul de licenta in C# si nu am avut probleme. Oricum ambele variante ce le-ai prezentat tu sunt cu mult peste ce ai nevoie pentru programare. Eu lucrez la o firma IT unde cam toti avem laptopuri cu procesaore I7 din a 8 a generatie si nu am auzit sa se planga nimeni. Personal as merge pe cel cu 1650TI fiindca are 16gb ram in primul rand. Acum, in 2021, 4gb RAM e minimul, 8GB e decent si 16GB ram o sa te duca cativa ani buni fara sa simti nevoia sa faci upgrade.

| Vali222005 explică (pentru ClaudiuM1997):

Sa iau laptop sau un calculator?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Vali222005):

Ce inseama " pentru IT " la tine? Daca e vorba de facultate sau liceu e ok un laptop si poti sa il transporti usor dupa tine. Eu nu as da portabilitatea la un laptop pentru un PC doar daca as stii ca am nevoie 100% de puterea acelui PC.

| NLS a răspuns (pentru Vali222005):

Daca ai deja un monitor, si vei face liceul in orasul unde locuiesti, adica nu vei sta la camin, prin chirie, etc,
atunci un PC ar fi mult mai indicat.
Unul construit din piese, nu preasamblat din Flanco, etc.

Daca nu ai monitor, ia un laptop cu ecran de 17, 3.

M-am uitat la PcGarage, eMag, si Altex,
acesta e cea mai indicata varianta, daca vrei sa te si joci putin (nu recomand sa te joci, dar din intrebarile anterioare am dedus ca vrei).

https://altex.ro/......06IHH7039/

Procesorul e mult mai important decat memoria RAM, intr-un laptop.
RAM mai poti adauga oricand doresti,
are 2 sloturi, si doar unul e ocupat, cu o placa de 8GB.
Procesorul si placa video nu se pot inlocui.

Si intreb si eu: ce anume vrei sa faci cu el? (web-design sau programare? )
Ce limbaje vei folosi?
Si la ce nivel? (liceu, facultate, job )

| Vali222005 explică (pentru NLS):

C++, java, python
Liceu