| robess a întrebat:

voiam sa activez Task manager ca nu imi mai merge
si am vrut sa intru in gpedit.msc si imi apara asta straight face

mmc.exe unable to locate component

Ce pot face sa-mi activez Task managerul?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Ok, pentru XP am 2 metode in afara de cea incercata deja de catre tine.

1: Start -> RUN -> in casuta scrie fix tot ceea ce urmeaza mai jos:

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

si apesi enter. Verifica daca-ti merge acum Task Manager.

2: Start -> Run -> scrie regedit si apasa enter -> navigheaza acest curs: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies\ System -> in panoul din dreapta, sterge fisierul denumit DisableTaskMgr.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ai virusi care ti-au taiat drepturile! Asa ca...mai departe stii ce ai de facut!

| miTzuliK93 a răspuns:

Ce windows ai?

| robess explică (pentru miTzuliK93):

Xp

| robess explică (pentru miTzuliK93):

Nu merge am dat regedit si scrie : 'registry editing has been disabled by your administrator '

| miTzuliK93 a răspuns (pentru robess):

Ei, na, tu ai si registrii dezactivati. Pentru astia tot 2 metode am, deocamdata, ca sa-i activezi. Incearca-le!

1. Start >>> Run
3. Scrieti aceasta comanda:
REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableRegistryTools /t REG_DWORD /d 0 /f
(mai bine dati: Copy – Paste) si click OK

Metoda II
1.Start >>> Run >>> scrieti gpedit.msc click OK
2.Navigati la User Configuration | Administrative Templates | System
3. Dublu-click pe optiunea Disable registry editing tools
4.Setati pe Not Configured

| miTzuliK93 a răspuns (pentru robess):

Ok, pentru XP am 2 metode in afara de cea incercata deja de catre tine.

1: Start -> RUN -> in casuta scrie fix tot ceea ce urmeaza mai jos:

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

si apesi enter. Verifica daca-ti merge acum Task Manager.

2: Start -> Run -> scrie regedit si apasa enter -> navigheaza acest curs: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies\ System -> in panoul din dreapta, sterge fisierul denumit DisableTaskMgr.