| Anoniq a întrebat:

vreau sa fac un mic upgrade la laptop pentru ca e foarte slab dar nu prea ma pricep, îmi puteți sa îmi spuneți voi ce fel de 4gb ram se potrivește (model, etc)? https://imgur.com/a/kRUUs3u

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa cumperi ddr3
https://www.emag.ro/......E2JFKBBBM/

faza e ca va sta pe frecventa mai mica 798 mhz

si desigur un ssd obligatoriu, curatare de praf, pasta termo

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai două sloturi de RAM, mai pui una fix la fel: Hynix HMT451S6BFR8A-PB (DDR3 1600MHz). Dacă nu găsești una la fel, o vinzi pe a ta și cumperi o pereche de plăcuțe DDR3 de 4GB la 1600 MHz.
Dacă nu ai decât un slot, iei una de 8 GB, DDR3 la 1600 MHz.
Și exact cum ți-am mai spus deja, un SSD ar aduce mult mai multă viteză față de dublarea memoriei RAM.

| Anoniq explică (pentru mihai69):

Am nevoie de puțin mai multa performanță, nu viteză

| RAY a răspuns (pentru Anoniq):

Pentru performanță ai nevoie si de un cpu mai bun nu doar memorie ram

| Anoniq explică (pentru RAY):

Stiu, dar am nevoie doar de 5-10 fps in plus in jocuri până ce imi cumpar un pc bun

| mihai69 a răspuns (pentru Anoniq):

Performanță = viteză, nu?!? asta implică și procesorul, și memoria, și accesul la memoria nevolatilă.

| JicaContra a răspuns:

Scrie destul de clar acolo ddr3 la 800MHz
TOTUSI
putini au nevoie de peste 4G ram iar tu ai deja 4G, deci imbunatatirea NU o sa fie semnificativa
APOI
TREBUIE sa ai slot pentru inca o memorie, iar asta nu poti verifica DECAT FIZIC

ce ar trebui sa faci e sa pui ssd daca nu ai

insa ORICUM i3 e un procesor destul de slab, ORICE i-ai face sa nu te astepti la miracole

| iChristiaN47 a răspuns:

Salutare. Degeaba îți pui incă 4 GB ram dacă nu îți iei și un SSD bunicel. Dacă tot vrei să faci un upgrade, mai bine faci și la placa video (ia-ți măcar un GTX 1050, 8GB ram și să ai SSD).

| RAY a răspuns (pentru iChristiaN47):

Cum sa faca upgrade la placa video?

| iChristiaN47 a răspuns (pentru RAY):

Sper că știi faptul că se poate. Dacă ai aflat tocmai acum, un mic search pe google și vei afla tot ce este nevoie. Am uitat să precizez si de procesor.

| RAY a răspuns (pentru iChristiaN47):

Nu poţi schimba placa video la laptop, e lipită pe placa de bază. Excepţie fac unele modele foarte scumpe de la DELL şi HP/COMPAQ, precum şi de la divizia de lux a DELL, respectiv Alienware, unde îţi poţi face o configuraţie extrem de complexă şi complet reconfigurabilă (componentele se pot schimba ca în orice desktop obişnuit).

| Wr3nch a răspuns (pentru iChristiaN47):

Are laptop nenea, cum vrei sa schimbe placa video? laughing

| Anoniq explică (pentru iChristiaN47):

Asta ar fi cea mai proastă idee, sa fac un upgrade atat de mare la laptop, imi strang bani pentru pc dar deocamdată vreau doar sa adaug 4gb ram in plus, atat

| iChristiaN47 a răspuns (pentru Anoniq):

El a zis de upgrade. Normal că este o idee proastă upgrade. Eu i-am prezentat cum ar trebui să arate un laptop decent.