| bibi5961 a întrebat:

vreau sa fac un site (sa cumpar un domeniu) in wordpress, am mai lucrat in wp insa nu a fost cumparat de catre mine domeniul si instalarea a fost facuta de proprietar. de aceea nu stiu mai nimic despre cum se procedeaza si as vrea ajutorul vostru sa-mi spune-ti de unde sa cumpar un domeniu (.ro sau.com as vrea sa fie) si apoi cum il pun in wordpress acel domeniu, ce se face cu ftp-ul, care sunt pasii de urmat (ce se face prima data, a 2a oara etc...).
Si inca o rugaminte, vreau un plugin care sa-mi dea posibilitatea ca persoanele care intra pe site sa poata sa-si faca cont pentru descarcarea fisierelor / adaugat comentarii s.a. acest plugin daca ar avea si functia de logare cu facebook ar fi si mai bine. v-as ramane recunoscator daca m-ati ajuta. dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| vicecity8 a răspuns:

Domeniu iti poti lua de pe godaddy.com (cred ca este cam cel mai bun in domeniu) iar pentru hosting iti recomand hostgator.com.
In legatura cu plug-in-ul de care ai tu nevoie siu ca gasisem eu ceva de genul asta si se numea WP-Members. Stiu ca funtiona destul de bine dar nu tin minte sa fi avu o optiune de logare cu facebook-ul. Funda?

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

.ro iei de la ClausWeb cu tot cu hosting, au oferte foarte bune. WordPress-ul il pui din vreo doua clickuri cu Fantastico sau ce script manager ai pe server instalat de catre firma de hosting. Legat de logare, nu stiu... cam multa bataie de cap, sint tone de pluginuri care fac cam ce vrei tu. Ma jucasem la un moment dat cu asa ceva, dar mi s-a parut nasol. Cel mai bine e sa urci fisierele pe alte site-uri si sa fie arhivele parolate, de exemplu. Nu stiu exact ce vrei sa faci asa ca nici nu pot sa detaliez prea mult.