| andrei690 a întrebat:

Vreau sa imi configurez viitorul computer si de aici intrebare: Ce parere aveti despre urmatorul sistem?
-placa de baza gigabyte 890 gpa-ud3h socket am 3
-procesor amd phenom 2 x4 965
-placa ram Kingston 2gb ddr3 cl 9 1333 mhz
-ssd corsair 60gb sata2
-sursa fortron fsp500 60 apn 500w
-hard disk seagate barracuda 500 gb 7200 rpm buffer 16 mb sata 3
Ar trebui schimbat ceva?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai nu arata bine. Deoarece:
-placa de baza soclu invechit-fara sanse de upgrade;
-procesor invechit. Exista procesoare mai noi, cu un consum mai scazut si chiar mai performante.
-ram 2gb. Foarte putin. 4gb era ideal.
-ssd 60 gb sata 2. Am oau probleme aici cu alegerea ta: 1. ca restul sistemului e slab si tu pui ssd, si 2, ca desi pui ssd, nu pui macar unul peroformant, ci pui unul lent, ale carui viteze pot sa fie atinse uneori de unele hdd-uri.
-sursa e vai de ea.
- la hdd e ok, eventual mai pui cativa lei si cumperi ceva cu 1tb.
- nu ai placa video. Daca vrei jocuri pe acest pc, e bine de stiut ca ai avea lag si in cs 1.6...

| taken a răspuns:

Slab.
Pui SSD dar pui doar 2 GB RAM.
Decat hard disk-ul ala care costa 220 lei mai bine mai pui 30 lei si iei un Western Digital de 1 TB.
Placa video nu-i pui?

| Kilobyte a răspuns:

Salutare,

Incearca sa pui memoria ram cel putin 4gb.

Placa video nu ai trecut-o.

O zi buna.