| Queensisjdne a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un laptop de la eMAG ASUS X556UQ-XX448D care are i5 de 2. 8ghz si placa grafica nVIDIA 940mx de 2gb si vreau sa stiu daca are cooler pentru procesor si placa grafica dar nu are nici o gura pe care sa dea aerul afara.E posibil sa dea aerul cald afara pe undeva prin spatele monitorului?

2 răspunsuri:
| qest11 a răspuns:

In loc de ventilator, circulatia aerului se obine prin aplicarea unui curent electric intermitent celor doua elemente active, prevazute pe fatetele placutelor metalice fixate la mica distanta una de cealalta, si se mai numeste racire pasiva. Iti dai seama cat de groasa ar trebuie sa fie o tableta daca ar avea sistemul de racire pe ventilator. Sistemul era descoperit de mult, iar laptopurile fiind mai voluminoase, au intarziat incadrarea acestui sistem de racire, pentru ca probabil era mai scump.

| ekkk a răspuns:

Salut,daca tu ai vazut cu ochii tai ca nu are nici o gaura asta inseamna ca isi face racirea prin alta metoda si nu cea clasica(cooler)