| JimmyOSullivan a întrebat:

vreau sa imi cumpar un laptop pe care sa rulez jocuri Gen MK 10, Gta Iv. Jocuri noi aparute in general, nu neaparat la grafica high, e ok daca merg la medium. Dispun de un buget de 1600-1750 lei. Astept sfaturile voastre. O zi/seara placuta!happy

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Cu banii aia gasesti fara probleme jocuri care sa ruleze ce vrei tu. Variantele sunt http://bit.ly/1Ii5skr sau http://bit.ly/1JirbOl. O sa ruleze si gta 5 pe detalii scazute de asemenea.

| Vofuse a răspuns (pentru sltlp):

Cu cacaturile astea nici nu o sa-l deschida. Cerintele alea sunt de desktop cu componente de desktop. La laptopuri e altceva. I3 de calculator este i7 de laptop la performanta. Ii trebuie un laptop rog pentru asta.

| sltlp a răspuns (pentru Vofuse):

Tu nu stii ce vorbesti. Daca nu stii sa cumperi si ai luat o panarama sau habar nu ai sa folosesti o grafica care se schimba, e problema ta.

| Vofuse a răspuns (pentru sltlp):

De fapt niciun laptop sub 2000 lei nu duce gta 5. Intereseaza-te si tu si nu te mai uita la second-hand.

| Vofuse a răspuns (pentru sltlp):

Una e sa ruleze, alta e sa joci cat de cat decent cu cel putin 30 sau 25 framuri. Crede-ma laptopurile alea nu depasesc 23 framuri. Ii recomand laptop de 2500 lei.

Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Mai bune cel putin 1000 de lei pentru un laptop sa poti juca decent (peste 30 fps) jocurile enumerate de tine, in banii astia nu gasesti nimic bun.

sltlp ti-a recomandat doua laptop-uri care nici nu trec de cerintele minime ale jocurilor respective, de exemplu gta 5 are nevoie de minim i5 (adica quad core) si el ti-a recomandat 2 laptop-uri cu procesoar dual core.

| sltlp a răspuns (pentru Intruder19):

I5 de laptop nu e quad core la ABSOLUT nici un laptop. Si oricum nu procesorul e boss in jocuri, ca procesorul e pentru date. Pentru tot ce e imagine, 3d etc, exista o componenta esentiala numita placa video.

| K0sti a răspuns:

Mai pune 1000 lei si ai o sansa, mica, ce e drept! Cand o sa va intre in cap ca un laptop de office, e un laptop de office?

| Vofuse a răspuns:

Imi pare rau dar la pretul asta nu poti decat Minecraft sa-l duci. Iti recomad laptop de 7000-7500 lei. Intreaba si la Pc Garage.

Răspuns utilizator avertizat
| Vofuse a răspuns (pentru remus1007):

La pretul ala nu gasesti alinware desteptule. E Asus rog. Daca vrea laptop de 2000 roni atunci sa se multumeasca cu 7 framuri, 14 maximmm. De curiozitatea ta Alienware e peste 10000 roni. Si daca vrea gta 4 atunci sa-si ia desktop.

| Vofuse a răspuns (pentru remus1007):

Eu mi-am luat laptop de 1700 lei si nu duc nici hearthstone.

| Vofuse a răspuns:

Primul laptop recomandat de sltlp duce gta 4 la setari low-medium cu 16 framuri si al doilea cu 20 maxim. De asemena, nici unul nu duce gta 5. Iti recomand un desktop de 2000 de lei si o sa duci perfect gta 4. Daca vrei gta 5 uite-te la un pc de 3500 lei. Laptopurile care duc gta 4 cu framuri decente sunt la 3000 lei aprox.

| Vofuse a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/......dark-grey/ este cea mai ieftina versiune care il duce decent.

| JimmyOSullivan explică:

VA multumesc pentru sfaturi. Mi.am luat un Lenovo B50-70 i7. Placa dedicata ATi radeon M5 R320. 8gb ram. Full HD.

| sltlp a răspuns (pentru JimmyOSullivan):

Bravo. Nu vreau sat e superi pe mine dar :
1. de ce ai mai pus intrebarea asta?
2. Laptop-ul ala e PRAF in jocuri. Ecran full hd, doua nuclee ca un i3 sau i5 de altfel de laptop, insa jocuri, asta ai zis, fie ca e al meu de 1600 lei sau a tau cu 1000 lei mai scump, o sa le ruleze la fel de bine sau prost. Trebuia luat ceva cu cap, ci dedicata mai puternica...