| EX_AL_2002 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un pc care consuma in total 470W, iar sursa as vrea sa fie de 1200W.
Intrebarea mea este : Cand alimentez calulatorul la curent, sursa va lua 470W cat are nevoie sau va lua 1200W?

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Chiar sunt curios ce configuratie ai tu de ai un consum de 470w in full load si cum ai dedus asta.

O sursa de 1200w e necesara doar cand ai o configuratie monstru gen sli de titan x cu 10 hdd-uri si procesor overclockat. Eu sunt de parere ca dai banii degeaba pe sursa pentru ca nu ai nevoie de atat.

Totusi ca sa iti raspund la intrebarea ta, componentele isi iau cat au nevoie din sursa.

| CPAElites a răspuns (pentru Intruder19):

I7 6850K + R7 240 4gb + 32gb ram rolling on the floor

| K0sti a răspuns:

Nu costa calculatorul cat costa sursa aia...

| LinxCont a răspuns:

Orice sursa daca e pornita consuma in gol fara nici un consumator, in jur de 10 -20W. Unele mai performante in ceea ce priveste consumul pot sa ajunga in gol la un consum de numai cativa wati.

Daca sursa e de 1200W, presupun ca va avea in gol un consum mai mare decat o sursa mai mica, insa nu cred ca va depasi 30W in gol.

In concluzie, sursa va lua de la priza atat cat ii cere calculatorul. Sursa are si un randament, deci pentru a alimenta calculatorul cu 450W, la un randament de 80%, va consuma de la priza 450W*100/80 = 562.5W

In orice caz, consumul va fi cu putin peste consumul PC-ului, deci nu va consuma 1200W.

| floryn1993 a răspuns:

Da ce pc, este acesta da si caldura la 1200 w, rolling on the floor consuma cat are nevoie de obiecei nu are ce sa consume mai mult de 470 w- 500 w in mod de jocuri cel mult 705 w

| Matei005 a răspuns:

Va lua doar cat va avea nevoie, dar sursa aceea de 1200W este overkill pentru un pc care consuma doar ~500W. Acum depinde si daca vrei sa faci OC sau un SLI/Crossfire pe viitor. Spune ce configuratie ai ca sa pot sa-ti recomand o alta sursa.