| SteFFz99 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un procesor care aici costa cam 500 lei, iar pe Amazon costa cam 350, merita sa il cumpar de pe Amazon cu livrare gratuita? Se aplica ceva taxe la vama care sa treaca peste pretul dim tara noastra?

Răspuns Câştigător
| Admunssen a răspuns:

Pentru colete de pana la 10 Euro nu se plateste nimic. De la 10 la 150 Euro doar TVA. De la 150 in sus se plateste si taxa vamala.
In vama sunt 3 tipuri de taxe. TVA, Taxa vamala (variaza functie de colet) pentru colet in plastic 4.7%. Taxa vamala forfetara si Accizele. Asa cum procesorul tau face cam 80 Euro, vei plati doar TVA.