| TheHappyJoint a întrebat:

Vreau sa-mi iau telefon cu android si am gasit unul cu memoria mica, si un prieten mi-a spus ca trebuie sa-i fac ROOT ca sa poata functiona cardul de memorie. Imi puteti da mai multe detalii? Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| cristi20ilie a răspuns:

Cum sa nu functioneze cardul de memorie daca telefonul nu e root-at? Gresit.Pe cardul de memorie introduci ce vrei tu in limita spatiului disponibil, si ma refer la transfer de fisiere PC-telefon sau telefon-telefon.Acum,poti downloada jocuri/programe,etc de pe Android Market, insa unele dintre ele vor ocupa memoria telefonului si nu cea a cardului de memorie(nu le poti muta deloc pe card). Aici intervine root-area telefonului, ceea ce inseamna ca poti transfera si programele, jocurile ce inainte nu puteau fi mutate din memoria telefonului pe cardul de memorie. Sper ca am fost destul de explicitwinking
Si inca un lucru, daca vrei sa iti root-ezi telefonul vei pierde garantia acestuia.

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

ROOT inseamna sa ai acces full la sistemul de operare android (sa poti dezinstala aplicatii de sistem, sa instalezi aplicatii care necesita acces full la sistem etc.). ca sa functioneze cardul de memorie nu ai nevoie sa-i faci ROOT.

| maryusmono a răspuns:

Sa nu faci asta. Prietenul tau nu cunoaste riscurile. Poti pierde garantia sau chiar sa strici device-ul.

Daca tot vrei un telefon, uite-te peste acesta: http://bit.ly/109Lc1x

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Cardul functioneaza fara probleme. daca il rootezi pierzi garantia.