| Verdant a întrebat:

Salut, TPU!
Vreau sa-mi pun Windows XP, unde sa-mi salvez toate fisierele de care am nevoie?
Ce intalnesc pe parcursul instalarii?

Nu veniti cu raspunsuri gen : "Mai bine cheama pe cineva experimentat sa iti puna Windows-ul".
Am Windows 7, l-am pus de 1000 de ori si-l cunosc foarte bine.
XP-ul nu-l cunosc.

11 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

De pe 8 aprilie 2014 windows xp nu mai are suport Microsoft.

| Verdant explică (pentru express11):

Wehehehehebehehee. Amuzant.
Astept oameni intregi la minte.

| express11 a răspuns (pentru Verdant):

Mai este o vorba"nu fii prost...ca tara geme!'

| Winchester308 a răspuns (pentru express11):

Degeaba ii spuneti voi ca nu mai are suport. Oricum multora putin le pasa de suportul lor si tot multi sunt si aia care nu faceau/fac update-uri sa nu li se blocheze ca e piratat...

Pentru cel care a postat:

Nu iti salvezi fisierele de care ai nevoie decat pe un CD.Din moment ce ai intrebat asta cred ca n-ai CD, l-ai descarcat cumva? Atunci cel mai probabil este .ISO.Vezi pe net cum sa-l pui pe CD si sa fie bootable. Daca ai CD cel mai probabil este deja bootable.
Bagi CD in PC,dai restart, intri in BIOS si te asiguri ca in loc sa incarce de pe hard incarca de pe CD(boot device sa fie CD-ROM-ul, nu HDD-ul sau SSD-ul, ce oi avea tu acolo).
In rest, nu este greu. Daca poti instala un program te descurci.Iti scrie jos niste taste si ce fac ele asa ca e usor.

| express11 a răspuns (pentru Winchester308):

Bine ca ai descoperit apa calda si mersul pe jos.bafta! http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/end-support-help

| K0sti a răspuns:

Si ce diferenta e intre 7 si xp? Principiul e acelasi! Sau punem intrebari de dragul de a pune si a primi raspunsuri idioate! Bag seama ca-ti place!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Microsoft nu mai are suport pentru XP.Si nu vad de ce l-ai instala, din moment ce ai windows 7 care contine si optiuni de compatibilitate cu programe si driveri pentru XP.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Copii toate documentele adica poze, filme si...cam atat in local disck d sau daca nu ai local disc d, le poti copia pe un stick de memorie sau pe cd-uri.Mai poti copia si programele, dar unele care sunt descarcate si instalate pentru win 7 e posibil sa nu mearga pe xp.Totusi copiele ca sa nu le mai descarci apoi.
Pe parcursul instalarii nu intampini nimic, instalezi exact ca win 7 dar e diferenta de ...interfata,pasii care trebuie urmati in instalare sunt altfel specificati dar tot aceeas mancare de peste este.Stergi partitia c, apoi instalezi tot in c.
Diferenta dintre xp si 7 este ca xp-ul nu instaleaza automat driverele. odaat intrat in xp, trebuie sa descarci toate driverele manual.de sunet, video, motherboard, etc.
Pentru asta sunt destule programe care depisteaza automat de ce drivere i nevoie.Eu folosesc slimdriver.Scanez cu el si am optiunea de update la fiecare driver depistat ipsa sau neupdatat.

| mickeyMT a răspuns:

Poti sa-ti salvezi toate fisierele pe Google Drive ( https://drive.google.com ). E simplu de folosit si tot ce iti trebuie e un cont de google. Pentru inceput o sa primesti 15GB de memorie gratis, si cred ca e destula memorie pentru fisiere esentiale cum ar fi poze, documente, muzica, videoclipuri etc.
Instalarea XP-ului, cum a mentionat si @ramon2473, e asemanatoare cu cea a Win7-ului, iar daca asta stii sa o faci, o sa stii sa faci si XP.

| BenWilde a răspuns:

La fel ca la toate windowsurile, tot ce este in C:\ se pierde, iar restul ramane. Deci ia-ti lucrurile importante de acolo (In 'Downloads' de obicei sunt lucrurile care ti-ar trebui.) Nu mai stiu ce apare pe parcursul instalarii, n-am mai avut xp de cand a aparut vista. Cauta un video pe youtube, si vezi acolo si tutorial, si ce se intampla, etc.