| Vi1rus a întrebat:

am un notebook si cand il pornesc imi da eroare in windows. si vreau sa instalez alt windows. si vreau sa nu se stearga tot ce am in discu D cum pot sa salvez fisierele?

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Fa un folder in C si muta toate datele pe care doresti sa le salvezi in acel fisier, apoi formateaza D, dupa care poti muta fisierul cu datele salvate inapoi pe partitia D. Acum cand vrei sa instalezi windows-ul, artitia D o lasi acolo asa formatand direct partitia unde ai instalat sistemul de operare.

| stlucian a răspuns:

Pai instalezi noul OS in C dupa formatare iar ce ai in D ramane neatins

| manolo a răspuns:

Pe un stik sau pe un hard extern. Cate partitii ai si ce windows folosesti? ar mai fi indicat sa ne spui si pe ce partitie e instalat actualul. Daca windowsul e instalat in orice alta partitie in afara de "D" atunci poti sa reinstalezi win linistit ca nu pierzi nimic, cu conditia sa nu stergi si sa refaci partitiile deja facute si sa folosesti tot aceeeasi versiune de windows. Daca acum ai XP si vrei sa bagi 7 atunci va trebui sa iti salvezi pe orice, chiar si pe dvd-uri datele pentru ca 7 e putin diferit de xp

| Vi1rus explică:

Am windowsul instalat in D. trebuie dar sa instalez altul in C apoi dupa instalare trec fisierele din D in C si formate discul D. merge asa?