| DavidAntonio a întrebat:

Vreau sa știu daca sursa mea îmi va duce o placa video gtx 750 ti gigabyte 4 GB sursa mea este de 450 W și poza cu voltaje aici:https://imgur.com/a/JxDPgwc
Specificațiile pc-ului în acest moment:
I3 4160
ATI RADEON HD 5450
4 GB DDR3
1 TB HDD 7200RPM
ASUS H97M-PLUS
DVD WRITER
SURSA DELUX 450 W CU VOLTAJELE DE MAI SUS.
O SĂ-MI PORNEASCĂ PC-UL?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa-ti un calcul singur: http://bit.ly/2pgH2YS

| Al3x998 a răspuns:

Da, o sa-ti porneasca pc-ul, dar iti recomand sa o schimbi in viitor deoarece sursele delux sunt foarte proaste.

| Mihai1538 a răspuns:

Îți duce fără probleme. Să-ți pui mai 4gb RAM. Să ai măcar 8gb.

| anonimg a răspuns:

Nu merge, deoarece placa ta video are nevoie de alimentare separată de la sursă. Iar sursa care o ai acum nu are acel cablu numit 1x6 pin pci-e, cablu care oferă curent noii plăci video.
Dacă la sursă ai un cablu cu mufa ca aceasta, îți va merge:
https://www.google.com/......ps?/imgres
Dacă nu ai mufă din aceea la sursă, atunci trebuie să cumperi o sursă nouă.
Există și adaptoare care se pun la o sursa veche care nu are mufă 1x 6 pci-e; dar nu le recomand.
I-ați o sursă nouă măcar de 550V. Eu am corsair VS 550 și nici nu o aud când merge.

| DavidAntonio explică (pentru anonimg):

Am un adaptor de la MOLEX la 6 pin care l-am folosit și în trecut când am avut o placa video cu alimentare separata

| anonimg a răspuns (pentru DavidAntonio):

Foloseste-l si pe acela provizoriu, pana cand iti vei cumpara o sursa buna.
De ce nu il recomand? Pentru ca nu sunt sigur ca scoate suficienti volti pe el pentru placa video; iar placa video poate sa nu ofere randamentul asteptat, si se poate uza si mai inainte de termen.
Pe cand cablul special pentru alimentare separata stim ca este special conceput pentru placile video.

| DavidAntonio explică (pentru anonimg):

Nu consuma prea mult placa video din cate am inteles