| BMA a întrebat:

Salut TUP! Pot pune un difuzor de 8 ohmi pe un amplificator de 6 ohmi fara sa mi se arda ceva?(difuzor 12"-250 W, amplificator 80 W )

Răspuns Câştigător
| drifter_5260 a răspuns:

Da, o poti face fara nicio problema. Pentru mai multe detalii despre sound poti da add la chaozescu@yahoo.com

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cum au spus şi ceilalţi colegi : nu se întâmplă decât o oarecare pierdere de putere. Problema apare dacă ampliful este calculat pentru ieşire de 8 ohmi să spunem şi îl cuplezi la un difuzor de 4 ohmi să zicem, dar nici aşa nu se întâmplă nimic la puteri de ieşire mici, sub 1 / 2 din totalul puterii maxime al amplifului.

| Angel0 a răspuns:

Da. Nu se arde nimic.Amplificatorul lucreaza mai lejer cu curenti de iesire mai mici. Pierzi doar putin din putere.Cam 25%.Teoretic.Auditiv este insesizabila pierderea.