| BOGDAN a întrebat:

Se pot conecta boxe de 6 ohmi la amplificator de 8?

3 răspunsuri:
| elycrissro a răspuns:

Punele nu au nimic, se va simti joasele mai mult, numai nu le forta.

| vader a răspuns:

Nu, impedanta boxelor trebuie sa fie egala sau mai mare.

| sarpeparsiv a răspuns:

Teoretic nu, impedanta boxelor trebuie sa fie egala sau mai mare decat cea a amplifciatorului, insa uneori daca amplifciaotrul are 100w 8 Ohmi iar boxele au 20w 6 Ohmi se poate conecta, pentru ca ele nu suprasolicita amplifciatoru asa de mult incat sa il arda. Ar mai exista o varianta nerecomandata. si anume sa cumperi 2 rezistente de minim 2 Ohmi 5w si sa le legi cate 1 in serie pe fiecare boxa, In felu acesta amplifciatoru va vedea tot impedanta de 6 ohmi + cea a rezistentei.