| Razvanp69 a întrebat:

Salut tuturor. Am si eu o intrebare care suna cam asa. Exista vreun program sau ceva ce stiti voi in care sa caut modelul placii de baza si sa imi dea driverele? Mentionez ca am stat si am cautat pe google mult timp si nu am gait nimic. Dau Funda, vot, tot ce vreti.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Sa-i de-a jos capacele laterale. Pe placa mea video scrie ce model este
(si nu pe vreo hartie lipita, chiar pe placa).
Pe memorii la fel. Si un program foarte bun este SiSoft Sandra.
Eu pe asta il folosesc. E mult mai bun decat AIDA, dar in fine, fiecare
cu s-a obisnuit.

8 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Driver Genius 11

| gab0ru a răspuns:

Aceeasi problema am avut si eu. stiu cum este. Downloadeaza DriverEasy, iti garantez ca va merge. iti scaneaza toate driverele apoi le downloadezi si instalezi. bafta, daca ai nev de ajutor add alinutsu_doulshe

| horia2012 a răspuns:

Un asemenea program nu exista.Sunt programe care verfica ce drivere ai si daca exista altele mai noi le descarca.
-Eu folosesc DriverMax:
http://www.innovative-sol.com/drivermax/
-E foarte bun, marele avantaj e ca o data ce ai instalat driverele si calculatorul merge foarte bine, poti extrage driverele din sistem, le poti face arhiva, executabile... si la o noua reinstalare a sistemului numai ai nevoie de CD-urile de instalare.
-Un alt avantaj e ca face diferenta intre driverele sistemului si cele instalate de tine.
- Iar ca sa vezi ce ai in calculator printre cele mai bune utilitare este descarca Sisoft Sandra:
http://download.chip.eu/ro/SiSoft-Sandra-Lite-XI-2012-sp5-18-74_60780.html

| Razvanp69 explică (pentru horia2012):

Deci de astfel de programe stiu, dar e chestia ca mi-a adus tata un pc de la munca si trebuie sa ii schimb procesorul, sursa..ma rog, problema e ca astfel de programe merg pe baza internetului, si la ala nu gasesc nici macar driverul de sunet.

| horia2012 a răspuns (pentru Razvanp69):

Incearca si desfa-l. Undeva pe placa de baza trebuie sa scrie ce model e.
Ce fel de placa video are. Pe AGP 8X, sau PCI. Toate placile de baza, video au coduri, seriale cu care pot fi identificate.

| Cronki a răspuns (pentru horia2012):

Cum sa deschida Pc-ul pentru asa ceva? De multe ori NU scrie nimic despre componente.
Pentru asta folosesti EVEREST Ultimate Edition sau AIDA32.
Sunt tutoriale pe youtube!

| horia2012 a răspuns (pentru Cronki):

Sa-i de-a jos capacele laterale. Pe placa mea video scrie ce model este
(si nu pe vreo hartie lipita, chiar pe placa).
Pe memorii la fel. Si un program foarte bun este SiSoft Sandra.
Eu pe asta il folosesc. E mult mai bun decat AIDA, dar in fine, fiecare
cu s-a obisnuit.

| iKivy a răspuns:

Da, stiu eu, se numeste ceva gen 3DP. Cauta asa pe google : 3DP download. De aici te descurci. Funda? happy

| FlorinPopescu1995 a răspuns:

Cauta AIDA32 sau 64