| ITHelper a întrebat:

Salut tuturor!
Am si eu o mica problema.
Pc merge bine, se stinge bine, se aprinde bine, pana la imaginea de boot. Deci cand ajunge la imaginea aceea cu Windows, trec 21 de liniute (ca sa zic asa). Inainte imi treceau 4-8. Si am vazut ca la un pc NORMAL trebuie sa treaca maxim 4.
Am mai postat odata problema asta, dar nici un raspuns nu m-a ajutat.
Mentionez ca: Am facut un flash la BIOS (dupa ce a inceput sa se incarce greu)
Am mai facut update la toate driverele (tot dupa ce a inceput sa se miste greu), si nu am nici virusi. Chiar nu stiu cauza.
Si app. nu sunt novice in domeniu "IT", deci puteti vorbii cu mine in tremeni "complicati".
Si as mai avea o mica problema. NU pot sa schimb IDE pe AHCI, adica nu ma lasa, imi da BSOD. (si in safe mod la fel).
Dau funda + vot la raspunsul care ma v-a ajuta, macar cu una dintre probleme. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Buna. Ai foarte multe programe care pornesc odata cu windows. Le poti opri din Ms Config, usor. Salut!

| pozeanimate a răspuns:

Http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/BootVis.shtml

alegi Optimize System si ok la toate, restart
asta pentru a se incarca windows mai rapid

| ITHelper explică (pentru pozeanimate):

In legatura cu programul de boot respectiv. La-m rulat acum prima data, si mi-a adus un mic zambet pe fata cand am vazut ca s-a incarcat 6 liniute. Dar zambetul a disparut cand am vazut ca sta putin mai mult dupa ce dispare imaginea de boot. Mai ia pauze pe la ecranul acela "gri-negru", si la welcome. Pauze putin cam mari, dar vedem pe parcurs.

| pozeanimate a răspuns:

"Am facut un flash la BIOS (dupa ce a inceput sa se incarce greu)"
tu singur ai raspuns la intrebarea ta.
instaleaza bios de pe site oficial ultima versiune sau cauta altul mai vechi.
poate bios cel nou are ceva probleme.

| Tagaso a răspuns:

Problema la tine e că te lasă placa de bază,sau nu suportă AHCI,degeaba ai făcut update bios,caută în Bios modul AHCI,bănuiesc că ai HDD Sata,mai cauți în Bios să fie "Sata before Pata",cât despre liniuțele de la boot, astea sunt la xp, bagi Cd cu windows, bootezi de pe el, selectezi repair:http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/ht/repairbootini.htm