| ITHelper a întrebat:

De vreo luna, am o mica problema cu un laptop.
Dupa ce arata "imaginea de bios", imi apar un fel de underline in coltul din stanga sun, si clipesc de vreo 4 ori.
Dupa aceea, cand arata ca se incarca windows-ul, trec in medie 18 liniute din alea (inainte treceau doar 8 sau 5).
Si dupa ce se incarca si alea, apare un ecran necgru, sta asa 5 secunde, dupa aia se face gri, sta 2 secunde, dupa aia se face iar negru sta cateva secunde, dupa aia apare cursorul, si se aprinde.
Mentionez ca:
1. dupa pornire, cand intru in browser, dureaza in jur de 2 minute (nu numai in browser), pana sa intre.
2.nu am facut nici un ipdate "esuat"
4.virusi nu am. L-am curatat pana la os tongue
5.probleme cu registri, deloc, la fel, curatat bine bine cu diferite programe.

Astept un raspuns cat mai clar, va rog. Am "inghitit" pana acum, dar deja ma enerveaza.
Dau o FUNDA mare, si vot! Multumesc anticipat.

13 răspunsuri:
| M1hai a răspuns:

Ai incercat sa schimbi windowsul?

| ITHelper explică (pentru M1hai):

Il am de aproape 2 ani, si NU AM AVUT nici o urma de problema la el. De reinstalat nu vreau sa o fac, deoarece am multe lucruri importante pe el.

| M1hai a răspuns (pentru ITHelper):

Pai copiele pe ceva si reinstaleazal si te lamuresti ce are happy

| pozeanimate a răspuns:

Totul ai curatat, totui bine si cald in beci, virusi nu ai, ramane un singur lucru : sa arunci pc :)) ..glumesc
la startup ai debifat toate?
mai exista un program mic dar bun,autorun il gasesti pe Microsoft
aia nu-i imagine de bios, dar logo la windows
si legat de liniutele alea, se incarca mai greu pentru ca multe programe, drivere, se baga in startup
http://www.get-in-control.com/how-to/msconfig-startup.gif

debifeaza tot in afara de antivirus
dar fii atent, nu toate iti arata aici, dar in autorun vei vedea tot tot ce se porneste in pc

| ITHelper explică (pentru pozeanimate):

UP: amfacut un flash la BIOS, am mai scos si cu autorun niste chestii, si uite ce s-a mai intamplat:
-Trec 20 de liniute din alea laughing la imaginea de boot
-Se aprind putin mai bine programele
-Dar chestia cu acele liniute sus in stanga, si cu ecranul gri si negreu, chiar nu imi pot explica.
App. am si drivere-le up to date.

| pozeanimate a răspuns (pentru ITHelper):

Cel mai probabil placa video e defecta
sau ecranul

| ITHelper explică (pentru pozeanimate):

Nu sunt asa de sigur..as zice ca e mai mult de la drivere. da nu stiu cum sa le scot pe alea care nu sunt folosite. Poate e un program ceva. da nu gasesc.

| pozeanimate a răspuns (pentru ITHelper):

Intra in safe mode
safe mode e o intrare la windows care se incarca doar driverele cele mai importante pentru a lucra windowsil
altceva nu se porneste in afara de setarile windowsului original
adica nici un driver instalat de tine sau virus nu se va deschide in safe mode
astfel vei afla, e de la windows sau careva din placile computerului
apropo, ca sa intri in safe mode, pentru windows 7 cu f8
pentru windows xp cu f5
pentru windows 8 e mai complicat nici eu nu stiu exact cum,
deci
cand incepe a porni windowsul apesi f8 sau f8 in continuu pana apare asa imagine
http://www.computerwizardindy.com/......-vista.png

alegi safe mode si dai enter
sa nu te sperii, dupa restart pc va reveni la normal
daca va arata tot asa, nu e de la windows

| ITHelper explică (pentru pozeanimate):

laughing, iarma-ma, in primul rand multumesc ca vrei sa ma ajuti, in al 2-lea rand, mi-ai facut si ziua mai buna dupa ce am citit rapunsul tau rolling on the floor). Chiar asa ma crezi?laughing, sa nu stiu ce e ala safe mod laughing). Acuma am inteles ca incerci sa ma ajuti, dar sa stii ca STIU ce este ala un pc (in totalitate).
Si as vrea sa te corectez, daca nu te superi. Ai incurcat tasta. La windows 7 se apasa F5(parca), si la windows XP se apasa F8 nu F5(sigur). Acum poate te-ai incurcat, dar am vrut sa nu ii bagi in ceata pe cei care mai citesc asta.
Multumesc oricum happy, repet, mi-ai facut ziua mai buna (chiar daca e seara ) rolling on the floor))

| pozeanimate a răspuns (pentru ITHelper):

Eu explic mai detaliat, eu nu stiu cine intreaba, explic si eu sa inteleaga toti, noi acum scrim dar poate intra cineva sa caute rezolvare si va intelege.
dar acum nu conteaza xp sau 7, tastele depinde de placa de baza
acum am msi si porneste cu f8
desi merge si cu msconfig pentru cei ce nu pot intra
inainte am avut asrock care intra cu f5

| ITHelper explică (pentru pozeanimate):

Da, am inteles. Nu vreau sa ne contrazicem. Si mersi inca o data pentru raspunsuri. Totusi, daca ai o rezolvare DOAR pentru a se incarca mai putin la imaginea de boot..adica sa treaca mai putine liniutelaughing, as fi recunoscator. La unii le trec doar 2 liniute, mie 20-21-18. Multumesc anticipat.

| pozeanimate a răspuns (pentru ITHelper):

Daca ai mai mult de 1 nuclee se poate
in msconfig la tabul boot dai advance option
si pui numarul de nuclee care il ai, 2 sau 4
la tabul startup debifezi totul, in afara de antivirus
dar mai bine cu AnVir Task Manager
scoti totul din startup, doar ceia ce esti sigur ca nu va afecta sistemul windows
http://www.anvir.com/anvir-task-manager.htm
si opreste update de la windows, ala tot ingreuneaza startul windowsului

| HardCore7750 a răspuns:

Stricat windowsul probabil, Cel mai bine e sa il reinstalezi