| AlexuMihai a întrebat:

Salut tuturor! As dori sa stiu cum pot sterge de tot hardisk-ul incat sa nu mai pot sa recuperez nimic ce am e el cu nici o metoda niciodata.Un fel de formatare completa a hardiskului dar mai aspra, mi dura.Am un Western Digital de 80 GB ceva mai vechi pe Sata 2 si am cam instalat de multe ori windowsul pe el si de fiecare data stergeam absolut tot ce aveam, il formatam complet si refaceam partitiile de la 0. Iar acum cand il instalez dureaza ceva mai mult ca inainte mai ales la bootare.De obicei daca hardul era OK cand bagam XP-ul pentru ca numai asta am avut pe acel calculator dura bootarea 1-2 secunde. Abia dupa ce bagam driverele si programele de care avem nevoie boota in 10-11 secunde sa zicem poate chiar mai mult (1 minut maxim). Acum booteaza cand il instalez la fel de incet.Ma gandesc ca poate si din cauza ca formatatrea asta a lui chiar daca ii dau NTFS normal mereu nu este tocmai sigura, nu cred ca sterge chiar tot, mai ramane un pic de mizerie pe undeva. Daca exista vreun utilitar in care pot sterge tot ce am pe hard-disk cam cum sterg praful cu matura cam asa sa fie si stergerea asta mai aspra incat nimic sa nu mai poata fi recuperat niciodata.Nu numai pentru Western digital, pentru orice tip de hard-disk.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Poti sa ii dai un low level format urmarind tutorialul acesta http://wdc.custhelp.com/......e-or-solid

O sa dureze in jur de 6-12 ore in functie de marimea hardului.

| AlexuMihai explică (pentru Intruder19):

E de 80 de giga.Dar vreau ca programul acesta sa il folosesc fara sa intru in sistemul de operare.

| Intruder19 a răspuns (pentru AlexuMihai):

Descarca Hiren's Boot CD, il arzi pe un DVD/CD sau stick si rulezi din DOS.Are un utilitar de low level format.

| AlexuMihai explică:

E bunicel, dar vreau un program cu care sa fac chestia asta fara sa intru in sistemul de operare, eu am uitat sa specific.