| cristi085 a întrebat:

Salut tuturor, caut sa-mi cumpăr un laptop, îl doresc mai mult pentru navigat și făcut proiecte pe el plus sa țin documente pe el, care credeți ca este bun, la un buget sub 2500lei?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Facut proiecte in Office? Ia un Chromebook.

Sau ia un laptop la mana a doua si faci Chromebook din el cu ChromeOS Flex.

| NLS a răspuns:

Cel recomandat de andreierdna91 e decent, insa depinde si ce fel de proiecte ai de facut (in ce programe).
Pentru office merge.

O alta varianta buna (putin mai buna decat 1135G7) ar fi un laptop cu Ryzen5 5500U:

8GB RAM (sudati de placa de baza, mai are un slot liber in care poti pune inca o placa de 8GB, preferabil sa aiba frecventa de 3200MHz),
SSD de 256GB
https://www.pcgarage.ro/......-os-black/

8GB RAM (aceeasi mentiune despre RAM ca mai sus, dar nu se specifica frecventa, trebuie intrebat),
SSD de 512GB
https://www.pcgarage.ro/......die-black/

| flixbuster a răspuns:

Pentru ce zici tu, un i3 sau Ryzen 3 cu 8 GB RAM si 512 GB SSD este mai mult decat suficient. Cred ca la banii aia gasesti si i5 sau Ryzen 5 cu 16 GB RAM.

Am vazut azi in Media Galaxy un i3 gen. 10 de la MSI cu 1300 lei, era scula. Nu-l gasesti pe site, era ultima bucata expusa in magazin. Daca poti ia "la picior" magazinele gen Altex/Media Galaxy, Flanco si vezi ce au la reducere/ultime bucata. Prin Auchan mai aveau tot asa oferte bune la ultima bucata in magazin. Astea nu apar pe site-uri.

| andreierdna91 a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DJSV1XMBM/
Pe asta l-am luat pentru 3 persoane (niciunul nu s-a plans de el). Singurul lucru de care sa tii cont este ca nu are sistem de operare preinstalat. Ideal ar fi cu 16 GB Ram dar nu am gasit nimic in bugetul dat de tine. Ti-as mai recomanda sa fii cu ochii pe el pentru ca pretul fluctueaza mult. Eu am luat fix modelul asta cu 1700, 2100 si 2400 lei.