| iulian26 a întrebat:

Salut tuturor! cine stie cum se face calculul unei placi video? Am gasit pe net o placa video sh(CLUB 3D ATI Radeon X1900XT-X 512MB)de 512mb si 256bit, ce parere aveti de asta?

20 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

E slaba rau. care e restul sistemului? ce componente mai ai?

| iulian26 explică (pentru florin1979):

Procesor dual core de 2600 (5000+) ram3000

| iulian26 explică (pentru florin1979):

Procesor dual core 2600 (5000+) ram 3000

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Este bunicică, acum depinde dacă se "potriveşte" cu configuraţia sistemului tău...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acum DEPINDE şi de suma pe care eşti dispus s-o dai pentru o placă video "bună" şi depinde la ce vrei s-o "foloseşti"...

| GabiDumitrescu a răspuns:

1900XT e extrem de fierbinte si consuma foarte mult curent fata de ce ai acum, asa ca e foarte probabil sa iti trebuiasca si o sursa noua. In 200 RON gasesti un 4770 sau ceva de genul, cred. Uite, un amic de-al meu vinde un 4870X2, cu tot cu procesor Q9450, cooler, placa de baza si 2*2GB DDR3 RAM, la 750 RON TOATE...

| iulian26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mie imi trebuie dor o placa video cat de cat buna, ca am cpu dual core 2, 6(5000+),3gb ram, sursa de 450w

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iulian26):

Sursa banuiesc ca e o pocnitoare chinezeasca no-name, nu? Delux, Premier sau Gembird si alte flasnete de-astea sint tot no-name, sa stii. Problema e ca o placa video cit de cit buna are nevoie si de o sursa decenta.
Uite citeva ochite pe forumul computergames.ro in momentul asta:
Placa video Nvidia MSI NX8800GTS 320MB-320Bits - 200 RON
SAPPHIRE HD 4890 1GB GDDR5 PCI-E OC - 290 RON

| iulian26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,sursa e delux, dar ma gandeam sai mai atasez un coler pe ea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iulian26):

Nu e vorba de racire, e vorba ca protectia la socuri/caderi de tensiune de-alea sub o secunda e ca si 0.
Legat de placile alea, termin-o cu timpeniile. Ti-am recomandat niste placi SH foarte bune, nu gasesti nimic nou la 250 RON care sa faca fata in majoritatea jocurilor din ultimii 3 ani.

| Nickname1890 a răspuns:

Cum adica calculul? X1900XT este o placa foarte slaba. Era o placa de top prin 2005-2006 acum nu cred ca duce nici fifa13.

| iulian26 explică:

Procesor dual core 2600 (5000+) si ram3000

| iulian26 explică:

Stie cineva cum se face calculul asta, si ce afli dupa ce il faci?

| Nickname1890 a răspuns (pentru iulian26):

Nu inteleg ce calcul, poate daca ma faci sa inteleg ce calcul te pot ajuta.

| iulian26 explică:

Suma e undeva la 200ron, si sa-mi mearga gta4, assassin creed, din astea

| iulian26 explică:

Uite aici un exemlu de calcul http://www.mygarage.ro/......video.html
dar nu imi dau seama ce a aflat

| iulian26 explică:

Da,dar fata de ce am eu acum, ge force 6150 256mb, 32 bit on board zic ca e mai buna, nu?

| bursuc001 a răspuns (pentru iulian26):

Faţă de placa ta, cea menţionată în întrebare este MAI bună!

Vezi şi detaliile despre cele 2 plăci :

http://www.romania-inedit.3xforum.ro/......ce_6150SE/

http://www.icecat.co.uk/......93325.html

| iulian26 explică:

Am sursa de 450w

| iulian26 explică:

Ce parere aveti de placile astea, se poate juca pe ele :assassin creeds 3 si fifa 13?
1. nVidia GeForce GT430 PCI-E 1024MB DDR3 128BIT
2.Palit nVidia GeForce GT620 PCI-E 2048MB DDR3 128BIT
3.Gigabyte nVidia GeForce GT430 PCI-E 1024MB DDR3 128BIT
4.Sapphire ATI Radeon HD6570 PCI-E 1024MB DDR3 128BIT
ce-mi recomandati, bugetu e de max 250ron