| T4zu a întrebat:

Salut, tuturor cunoscatorilor hardware. Vin cu o intrebare, care m-a pus si pe mine pe ganduri, am mai intrebat intr-o parte in alta, am mai cautat pe google, deci am facut si eu o parte de documentatie, sper sa fie vreo unul dintre voi care sa fi pus in practica sau sa cunoasteti pe cineva care a incercat si a dat un feedback bun, despre ceea ce urmeaza sa spun happy.
Ei bine, se poate lega prin SLI doua placi video diferite (ex. nVidia Geforce GTX 780Ti SC si nVidia Geforce GTX 980Ti SC)... au cateva lucruri in comun aceste doua placi video, pentru inceput sunt Single-Core, sunt de 384bit, directX 12 compatibil, GDDR5...
Stim ca in momentul de fata, 980Ti are 6GB memorie, iar 780Ti 3GB (GDDR5), frecventa de la GPU la 980Ti e mai mare decat la 780Ti etc. deci clar ca 980Ti e mai performanta.
Daca se realizeaza un SLI intre cele doua, vor avea un plus de performanta, vor lucra bine impreuna (procesarea video, si orice alt factor), sau v-or lucra prost, se vor incetini una pe cealalta etc?
Liberi la pareri, si nu ma astept la comentarii tampite, gen cauta pe google, mai bine iti iei direct masina si prostii ca sa induceti in eroare lumea. Sunt bine venite si exemplele de pe alte surse, dar astept mai mult din partea voastra.
Multumesc! Fie ca raspunsul cel mai bun sa castige funda.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

SLI does not always give a performance benefit – in some extreme cases, it can lower the frame rate due to the particulars of an application's coding.
The slower/lesser card becomes dominant, and the other card matches.

| T4zu explică (pentru K0sti):

Mersi

| K0sti a răspuns (pentru T4zu):

Cu placere!