| Andredrei a întrebat:

Salut tuturor mi-am cumparat un procesor de 3Ghz Intel E8400 core 2 duo dar nu functioneaza.Am aflat,sau cel putin asa cred, ca nu functioneaza din cauza BIOSULUI pe lista oficiala de procesoare suportate pe placa mea de baza : http://www.gigabyte.com.ro/......popup.aspx spune la bios ca trebuie sa fie Ffd (By overclocking) cum trebuie sa fac asta va rog ajutati-ma. Trbuie ca la un simplu update de bios?:sa pun biosul respectiv pe Stick si sa il updatez din Bios? Am incercat programe de genul @Bios si nu ma lasa sa il updatez decat pana la F7c. Daca ii dau sa se updateze de pe fisierul cu biosul salvat in calculator imi spune ca: Bios partnumber(AWARD) is not correct!

Răspuns Câştigător
| Sheldon a răspuns:

Formateaza un stick pe FAT32 si pune fisierul din arhiva pe stick
http://download.gigabyte.eu/......d_beta.exe

intri in bios si dai de acolo flash rom

revino cu un raspuns cand ai facut asta

| Andredrei explică (pentru Sheldon):

Nu imi apare in bios imi apare floppy 1 /floppy 2 si inca o chestie dar 0 items/0 mbs

| Sheldon a răspuns (pentru Andredrei):

Scuze ceea ce ai in arhiva trebuie din windows sa rulezi

| Andredrei explică (pentru Sheldon):

Am facut tot.dar a intervenit alta problema cand dau sa se updateaza il verifica si imi zic BIOS ID check error. daca vrei sa intrebi asta biosul este sgiur cel corect

| Sheldon a răspuns (pentru Andredrei):

Da este descarcat de pe linkul care l-ai dat mai sus
uita-te pe placa de baza unde scrie numele placii debaza ce revizie este

adica : GA-945P-S3 rev(3.3 sau 2.0 sau 1.0)

de aceea iti da erroarea aia poate nu ai citit revizaia placii de baza

spune-mi care este si iti dau un link bun

| Andredrei explică (pentru Sheldon):

Insfarist am asit numele era in mijlocul placii cu litere de 2m si rev era intr-un colt scrisa cu litere speciale pentru lupa laughing rev 1.0
.si apropo am vazut ca imi trebuie Ffd pentru procesorul asta

11 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Fa-i cel mai recent update de bios placii de baza, pentru ca de aceea nu-ti vede procesorul.

| Andredrei explică:

Nu este compatibil. C*cat

| Andredrei explică (pentru Andredrei):

Daca ii maresc fsb la 1333Mhz pot sa pun noul procesor?

| Sheldon a răspuns (pentru Andredrei):

M-am uitat si eu procesorul tau nu este suportat de plac de baza N/A
mai exact fsb-ul procesorului nu-l suporta adica 1333Mhz
doar Supports 1066/800/533MHz FSB

teoretic daca iti faci overclock ar putea merge
e si destul de riscant pana la urma, trebuie racire mai buna

| Andredrei explică (pentru Sheldon):

Si la ce ar trebui sa fac overclock?

| Sheldon a răspuns (pentru Andredrei):

Aaaaaaaa
,daca intrebi asa ceva atunci inca nu esti pregatit de overclock-uri
uitat-te la ceva tutorialuri pe net si documenteaza-te un pic

ca daca nu stii ce faci poti strica ceva...plus ca fiecare placa de baza are setari diferite in bios
setari pentru procesoare AMD si Intel sunt diferite