| SimionGabriel16 a întrebat:

Salut tuturor!
Recent am achizitionat un router wireless TP-Link WR340G,asa ca l-am configurat,conectat la modem,etc.
Eu sunt client Romtelecom, folosesc un modem SpeedTouch 516v6.Ip-ul este dinamic. Dupa ce am instalat routerul si l am conectat,si dupa ce am creeat reteaua wireless ulterior,nu aveam acces la internet nici de pe laptopul meu, nici de pe alte device-uri.Help,va rog!

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Mai concret, ce ai facut, cum l-ai setat. Cum le-ai conectat intre ele. Altfel nu te putem ajuta.

| SimionGabriel16 explică:

L-am setat dupa CD-ul din pachet, un quick setup.Pasii sunt simplii,am avut de ales numele retelei,parola(in caz de nevoie), tipul ip-ului:dynamic IP, PPOE, etc.(in cazul meu Dynamic IP), iar apoi gata dupa acesti pasi.Routerul este gata de folosire, asa spunea setup-ul.L-am conectat printr-un cablu de internet la modemul meu.De la router portul WAN la modem portul Ethernet.Acum ar fi trebuit sa mearga, insa nu este asa.Sunt conectat la retea, dar fara acces la internet.Am incercat multe modalitati de rezolvare a problemei, am clonat MAC, am verificat daca este vreun conflict de ip, dar nu au rezolvat problema.Depinde de tipul modemului, daca este ADSL?