| Florinn125 a întrebat:

Am Internet de la RomTelecom, cu un router SpeedTouch 5x6, fara acces wireless.
Daca achizitionez un router de pe eMAG, cum procedez pentru al instala? Cablul ce vine de la routerul SpeedTouch 5x6 il introduc in routerul nou,si apoi de la acela duc un nou fir catre pc?
Nu ma pricep,așa că aș fi foarte recunoscator dacă cineva mă poate ajutabig grin
Multumesc, și o zi bună!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu. Ar trebui procedat astfel: Acum, tu ai un cablu de la SpeedTouch care vine la tine in pc. Scoti cablul din pc, si il pui in noul router wireless, la portul WAN. Din noul router, configurezi sa folosesca fie ip static, fie dhcp(depinde si cum e configurat acum SpeedTouch).
Si din router-ul wireless, dintr-un port lan(sunt 4 de toate), vii cu un cablu(pe care il primesti in pachet) in pc-ul tau, de unde ai scos cablul initial.
Daca mai ai jntrebari, raspunzi sau pm.

1 răspuns:
| lovellyboy a răspuns:

Speed Touch=>cablue Eternet>mufa in general albastra in router Funda?