| XxXFBIXxX a întrebat:

Salut un prieten de-al meu are o problema la calculator. Cand porneste calculatorul el porneste se aude ca merge dar pe ecran la monitor apare,, Please check the signel cable" si nu stiu ce sa fac ca are toate cablurile si tot bagate la locul sau ajutati-ma dau funda!

Răspuns Câştigător
| evelina_8943 a răspuns:

Pai da, leo avea bagate dar eu zic sa verifici daca cablul monitorului este bagat bine, daca nu sansele sunt sa aiba vreun virus gen CAL TROIAN. Uite o descriere de pe net cu mai multe informatii despre ce este un VIRUS CAL TROIAN :

La fel ca si celebrul cal de lemn din Iliada lui Homer, o aplicatie de tip cal troian se prezinta utilizatorului ca ceva ce nu este de fapt, obtinand cu mare usurinta permisiunea de a intra in sistemul acestuia.Chiar daca unele programe distructive se pot propaga fara a fi nevoia de interventia utilizatorului, marea majoritate a acestora trec prin faza de cal troian, macar o data de-a lungul vietii lor.Un program te tipul cal troian nu poate actiona fara sa fie activat de catre uti-lizator.De aceea, este extrem de important sa stiti cu mare exactitate ce aplicatii rulati si sursa lor de provienienta mai ales atunci cand acestea va parvin prin intermediul postei electronice.

In foarte multe cazuri, un cal troian va incerca sa isi ascunda adevarata identitate sosind la dumneavoastra sub forma unui fisier atasat, care are mai multe extensii.

Pentru a evita cat mai bine aplicatiile de tip cal troian, utilizatorii trebuie sa acorde o mare grija programelor rulate.Acest lucru implica scanarea tuturor fisierelor atasate la mesajele electronice si descarcarea de fisiere doar din surse sigure.Programele de anti-virus pot identifica cea mai mare majoritate a cailor troieni cunoscuti, chiar asa, anumite versiuni modificate ale programelor distructive putand trece neobservate.

| XxXFBIXxX explică (pentru evelina_8943):

Monitor este chiar bine am verificat cablurile si sunt bine puse, dar cum rezolv problema cal troian?

8 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Monitorul nu e conectat cum trebuie cu pcul.

| Benedict_6845 a răspuns:

Evelina du-te tare, tu crezi ca ii gasesti pe google astia?
Doi la mana, nici un virus nu distruge nici o unitate ( ai zis unitatea centrala parca ar fi o singura componenta ). Virusii au treaba cu aplicatiile de prin pc, fisiere executabile etc nicicum cu componente unui PC. Doi la mana, poate a crapat placa video ( cum am patit eu azi dimineata ), daca da, trebuie dusa la cineva care repara placi video si are o statie cu infrarosu. te costa 70-80 lei

| evelina_8943 a răspuns:

Nu stiu exact pentru ca CALUL TROIAN este printre cei mai periculosi VIRUSI iar daca tia afectat monitorul este cu atat mai greu deoarece nu poti vedea ce lucrezi in schimb poti imprumuta de la cineva un monitor apoi sa chemi pe cineva bun la calculatoare ca poate se rezolva... Si multumesc pentru fundita :*

| XxXFBIXxX explică (pentru evelina_8943):

Mersi si eu mult de raspuns acum stiu ce sa-i fac o sa duc monitoru meu la prieten si o sa-i fac PC-ul

| evelina_8943 a răspuns:

Dar sa stii ca e destul de greu sa rezolvi un CAL TROIAN uneori imposibil... Imi cer scuze dar eu sunt de parere ca ar trebui sa nu se zgarceasca 50-70 de lei pentru. un specialist si da, ii poti imprumuta monitorul tau dar eu iti spun ca mai bine, chemi pe cineva ce nu-ti poate face calculatorul sa explodeze deoarece CALUL TROIAN poate sa distruga UNITATEA CENTRALA a calculatorului tau.

| Th33ldeRg0d a răspuns (pentru evelina_8943):

Dumneavoastra de unde ati aparut?

| evelina_8943 a răspuns:

Nu ma certati pe mine certati netu ca eu doar am pus in propozitie datele gasite de pe net. laughing