| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salut, unde as putea vedea puterea unui router de internet? Ca am unul de la digi, e praf fratilor, nu prinde semnal de wifi nici 15metri si am zis sa cumpar unul mai bun decat asta dar nu stiu unde sa vad ce putere are, ce suparafata acopera, sa iau unul mai bun.

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Cum să prindă? Poate e vorba de aria de acoperire, de transmitere, nu?
Poți intra pe Emag, de exemplu, cauți router wifi și filtrezi rezultatele, alegi din cele cu cel mai bun rating sau cele mai multe și pozitive recenzii. Dacă nu scrie nimic la specificațiile tehnice despre acoperire, nu ai de unde să știi. Și chiar dacă scrie, este relativ, fiindcă mai contează și materialele din care este construită clădirea, puterea semnalului care intră în router, chiar și obiectele de mobilier sau decorative din casă, materialele din care sunt confecționate.

| RS6Showtime a răspuns:

In mod normal ceva cu 4 antene ar fi suficient. Trebuie sa ti cont ca pereti sa nu fie si ei izolati astfel o sa stai doar cu usile deschise sa treaca wireless-ul laughing
Pe langa asta ar trebui sa te uiti si la tehnologiile pe care le ofera. Spre exemplu:

802.11 a/b/g/n/ac

Unde literele reprezinta diferite criterii de informare despre router-ul respectiv. Spre exemplu daca suporta 5gHz, puterea de transfer, securitate si alte date.