| Xemnas a întrebat:

Salut, utilizatori TPU.AM si eu o intrebare:Ce place video mi se potriveste? Am un procesor AMD Athlom XP2200+, 1.80GHz,1.00 GB RAM si o place video nVidia GeForce 5200FX. CE alta placa as putea sa-mi iau? AM nevoie de un raspuns rapid daca se poate. Ofer funda!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Daca vrei doar placa video cu toate c a ai si procesor slab, cumpara una care sa intre in slot-ul placii de baza.Se potriveste oricare numai sa o duca sursa si sa fie buna.Te sfatuiesc sa cumperi si niste RAM dupa placa video.Cred ca esti pe DDR3 nu? Una de 2 GB chiar de 4 la eMAG pentru ddr3 nu depaseste nici 100lei.Si cat despre procesor, uita-te ce suporta placa ta de baza si cumpara unul bun. Daca placa de baza nu suporta unul cu 2 nuclee sau chiar mai mult cumpara alta. Daca suporta, cumpara de la eMAG unul care sa se potriveasca cu socket-ul placii de baza si care sa aiba frecventa mai mare.Cam 3.00Ghz+.Funda?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Wehrmacht):

Daca vrei doar placa video cu toate c a ai si procesor sl o duca sursa si sa fie buna.Te sfatuiesc sa cumperi si niste RAM dupa placa video.Cred ca esti pe DDR3 nu? Una de 2 GB chiar de 4 la eMAG pentru ddr3 nu depaseste nici 100lei.Si cat despre procesor, uita-te ce suporta placa ta de baza si cumpara unul bun. Daca placa de baza nu suporta unul cu 2 nuclee sau chiar mai mult cumpara alta. Daca suporta, cumpara de la eMAG unul care sa se potriveasca cu socket-ul placii de baza si care sa aiba frecventa mai mare.Cam 3.00Ghz+.Funda?

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu se merita sa investesti intr-o placa video noua, pentru ca 5200-le este pe agp si nu o sa ai mari performante cu o placa noua.

Strange-ti bani si cumpara-ti procesor + placa de baza + rami + placa video.

| Wehrmacht a răspuns:

Dc dq mi-a pus raspunsul de 2 ori? Oricum, daca faci asta, sau cumperi ceva mai puternic pentru PC ai grija la sursa sa sustina componenta respectiva.