| ewfrfvcd a întrebat:

va rog sa imi explicati de ce la algoritmul pentru numere prime trebuie sa pun la while(d

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

Salut! Exista mai multi algoritmi pentru a determina daca numarul e prim.

Structura repetitiva "while" se foloseste cand numarul de repetari e necunoscut.
Structura repetitiva "for" se foloseste cand numarul de repetari e cunoscut de la inceput.

In cazul nostru nu stim cati divizori vor gasi, motiv pentru care folosim "while".