| IonutcuTH a întrebat:

Salut, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Am un laptop HP de multa vreme. Astazi a sosit vremea sa ii reinstalez windowsul, eu folosesc W7 pe 32 de biti si nu este prima data cand il reinstalez. Bun, a inceput instalarea propriu-zisa, toate bune si frumoase pana in momentul in care aproape de finalizare se restarteaza. Cand sa reporneasca apare imaginea de pornire de la placa de baza si ramane blocat acolo timp de 10 minute (maximum, cat am fost plecat de la birou). Observ ca este blocat si in inchid de la butonul de Power. Cand sa in pornesc, nu mai merge, mirosea a incins(dar nu cred ca asta este problema) Il las sa se raceasca o jumatate de ora dupa care incerc sa il repornesc, porneste, dar tot la fel ca inainte, ramane blocat la partea cu placa de baza. Ce as putea sa ii fac? Va multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Mirosea a incins(dar nu cred ca asta este problema)...ce te face sa crezi ca nu asta e problema?

Cand l-ai curatit si schimbat pasta termica ultima data?

| IonutcuTH explică (pentru K0sti):

Sunt sigur pentru ca nu este prima daca cand mi se inchide din cauza temperaturii. Si sincer, niciodata la laptop, desi am pasta termoconductoare in casa. Daca la nivel de software stii ce as putea face, chiar te rog sa-mi spui ce anume.

| IonutcuTH explică (pentru K0sti):

Apropo, am scos acum hdd-ul si nu se mai blocheaza, dar bine-nteles, nu porneste, stii ce sa ii fac hard-ului sa functioneze ca inainte?

| K0sti a răspuns (pentru IonutcuTH):

Un hdd cu probleme nu se repara! Cazuri rare: http://www.epasystems.ro/hdd-low-level-format/

Curata-l si schimba pasta, dusmanul de moarte al hdd-urilor e caldura! In plus risti sa ramai fara placa video daca se incinge rau!

| halogen001 a răspuns:

Incearca reinstalarea windows-ului, poate ar merge o verificare a hard diskului cu un program gen http://www.partitionwizard.com/partition-wizard-bootable-cd.html
surface test sa vezi daca sunt erori pe partitia mica de boot sau pe cea unde se instaleaza windows-ul - eventual se pot muta partitiile intr-o zona fara erori (daca exista erori pe disk)

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Si setarile din bios trebuie sa fie corecte - poate e necesara o resetare de bios la valori implicite