| Filipescu a întrebat:

Salut, vă rog să-mi răspundeți, sunt pensionat pe caz de boală, am pensie 640 lei și nu imi permit să mai plătesc abonamentul tv și vă rog sa-mi spuneți ce antenă pot să cumpăr pentru a recepționa posturi tv. Mulțumesc

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste-ti internetul, telefonul.

| Marjanovic_Alexandru_1998 a răspuns (pentru Bula):

Tu nu esti intreg la cap. Tu ai impresia ca l-ai ajutat mult, nu? Bai, TPU, tu ai vazut ce raspuns ai aprobat?laughing Serios acum. Ce a intrebat domnul si ce a raspuns Bulă.

| Bula a răspuns (pentru Marjanovic_Alexandru_1998):

Nu latra, daca nu stii! tongue
In Romania nu se mai transmite terestru nici un post de televiziune, de ani de zile, DOAR digital (care necesita atat antena, cat si decodor).
Prin satelit se pot receptiona doar 1-2 posturi romanesti fara codare digitala, restul e posibil doar cu abonament.

Solutia prin internet ar fi la indemana daca a scris si aici, pe TPU!
Daca are abonament de telefonie mobila, atunci poate solicita un pachet de filme, cum este Netflix.
Daca are internet prin cablu, atunci se poate uita atat pe telefon, cat si pe calculator /laptop /tableta.

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Are 640 de lei venit lunar si il pui sa dea bani pe Netflix? laughing

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Daca are bani de internet si nuse foloseste de el... big grin

| Filipescu explică (pentru Bula):

Antrenarea este a mea telefonul dupe care am scris nu este al meu aproape jumătate din cei 640 lei se duc la electricitate.

| Marjanovic_Alexandru_1998 a răspuns (pentru Bula):

Frumosule, chestia asta super-mega detaliata trebuia sa i-o explici domnului pensionar, nu mie care sunt in aceeasi generatie cu tine, ca nu dau doi bani pe informatia ta. Daca tu vezi ca omu spune ca e pensionar si tu ii raspunzi "foloseste ti si tu internetul", atunci esti pe un film din care greu poti fi salvat

| Bula a răspuns (pentru Filipescu):

Problema ta este intr-adevar problema. Dar incepe de la "jumătate din cei 640 lei se duc la electricitate".
Factura de electricitate trebuie REDUSA si iti vor ramane bani si de abonament TV.

Intr-o locuinta obisnuita, factura de electricitate nu are voie sa se urce peste 250 lei, chiar daca incalzesti cu resou electric si este iarna grea! Pe timp de vara, factura trebuie sa fie SUB 60-70 lei!
In caz contrar, ai o risipa imensa de energie electrica, care trebuie stopata!

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Barbate, domnul pensionar este pensionar de boala, nu de varsta. Citeste mai atent!
Daca el a postat aici, pe TPU, inseamna ca a avut acces la internet.
Problema lui (asa cum scrie) este ca jumatate din pensie se duce pe factura de electricitate (asta inseamna peste 200 lei lunar), iar astfel nu-i ajung banii pentru TV cablu (cca 30 lei lunar).
Rezultatul: trebuie sa-si schimbe mentalitatea si sa rezolve pierderile!

| Ssssmokin a răspuns:

Iti trebuie un abonament la un operator pentru a putea vedea diversele posturi TV. Stiu pe cineva care avea o caravana cu antena si TV, insa prindea doar TVR 1, 2 si inca un program. Daca vi se pare prea mare pretul la operatorul actual, va puteti muta la altul unde are preturi mai mici. Spre exemplu la Digi am vazut ca au abonament si cu 17lei/luna.

| Marjanovic_Alexandru_1998 a răspuns:

Buna seara! Nu stiu unde locuiti, dar stiu ca mai demult se produceau antene care costau destul de putin si prindeau doar doua programe: tvr 1 si tvr2 (ceva de genul). E singura solutie pentru ceva ce nu sunteti obligat sa platiti abonament. Prindeti doua sau trei canale gratis.