| Sorinlelele a întrebat:

Vreau sa adaug pc-ului inca 2 ventilatoare, in caracasa merg puse doar 3, problema e ca nu stiu sa le conectez, vreau sa cumpar 2: Ventilator Floston ICE15, 120 mm, 1300RPM, Red LED dar nu stiu cum se conecteaza, vin ele cu cabluri si trebuie puse la sursa sau placa de baza, placa e : Placa de baza GIGABYTE H310M S2 2.0, am inteles ca se conecteaza prin ceva cabluri molex.

5 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Ori folosesti un controller (dacă ai în carcasă deja), ori din header-ul (pinii) RGB al plăcii de bază vei folosi un set de splittere pentru a împărți la fiecare ventilator conexiunea RGB:

https://www.evomag.ro/......76516.html

| iwefgOficiall a răspuns:

Poti sa le conectezi direct prin molex la sursa dar au si mufa cu 3 pini pentru placa de baza asta daca ai slot de 3 pini pe placa de baza.
Pe placa de baza ai decat un slot de fan sus langa mufa cu 4 pini cpu restul o sa fie pe sursa!

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Din ce m-am uitat si eu, se conecteaza cu acel conector de 3 pini pe placa de baza iar molex-ul este pentru iluminare.

Insa, pe placa de baza ai un singur loc unde poti sa le pui, iar tu daca deja mai ai un ventilator deja nu ai unde sa le pui pe cele pe care vrei sa le iei! Iti recomand sa iti iei un fan controller, este unul de la Deepcool foarte bun si ieftin: https://www.pcgarage.ro/fan-controllere/deepcool/fh-04/

Conectezi acel fan controller unde ai pini pentru un ventilator, si conectezi restul ventilatoarelor la el. In BIOS o sa iti apara un singur ventilator, iar din setarile lui controlezi viteza celor 3 ventilatoare.

Mult succes!

| Sorinlelele explică (pentru Mandeliu):

Multumesc! Chiar nu stiam ca am nevoie de un fan controller!

| Anomaly080 a răspuns:

Vin ele cu cabluri mama si trebuie conectate in placa de baza unde ai 3 pinuri tata.