| xr0sioRx a întrebat:

vreau sa cumpar o boxa wireless modelul asta : http://www.pcgarage.ro/boxe-portabile/sony/bsp10-black/. Am cateva intrebari despre tipul asta de boxe, e de ajuns puterea aia de 10w, adica daca ar ajunge sa "duduie" un dormitor, vreau sa se auda destul de tare si daca o pot alimenta cu o baterie externa de telefon? Cam cati W ar trebui sa aiba ca sa se auda destul de tare?

5 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Nu o sa "duduie" cum zici tu, este o boxa portabila, diferenta de la una la alta este calitatea. Daca se aude tare, nu are claritate ex: baraie cand e la maxim) si nu prea are bass. Daca iei una calitativa o sa ai calitate si bas cat de cat dar nu se aude la fel de tare ca cealalta, oricum trece de dif unui telefon. La capitolul audio Sony sunt cei mai buni! ce imi arati tu acolo o sa ti se auda tare si o sa fie si calitativ dar sa nu te astepti ca la un sistem de 5+1. Cu cat au "w" mai mari cu atat mai tare se aude.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru DenisIonut01):

N-o sa ma leg decat de raspunsul tau, pentru ca ce vrea #xr0sioRx e prostesc si fizic imposibil.
Ia uimeste-ma si pe mine cu vastele tale cunostinte, cum sau cu ce sunt Sony cei mai buni in domeniul audio (atentie, in tot domeniul) si cum "cu cat au W mai mari cu atat mai tare se aude".

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Fiecare are parerea lui poate buna sau eronata. Am comparat diferite dispozitive audio atat Sony cat si alte firme, mie mi s-a parut ca Sony stau cel mai bine la capitolul audio si nu numai eu o zic, o zis mai multi. in legacatura cu puterea woltilor asa stiu eu ca cu cat sunt mai mari cu atat mai bine la fel si la ohm dar vad ca nu arata acea specificatie. Nu are rost sa dezbatem in patru chiar nu am nici un chef, e raspunsul meu daca nu ti se pare ok, un raspuns bun ci unu eronat ai butonu de vot eronat si nefolositor si in caz de frustrare poti da si raport.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Imi permit sa ma leg de orice raspuns mi se pare aruncat in necunostinta de cauza. Nu de alta, dar mai vad si altii raspunsul tau si il iau de bun. Sincer, nici eu nu cred ca mai are rost sa dezbatem, in primul rand pentru ca nu obisnuiesc sa dezbat nici un domeniu cu oameni cu lipsuri in gramatica. In al doilea rand si mai important, ce sa dezbat cu tine care nu stii ca W este prescurtarea pentru Watt (unitate de masura pentru puterea electrica), nu stii ce rol are aceasta sau impedanta (cu unitatea de masura, ohm) si vorbesti din auzite ca "cu cat sunt mai mari cu atat mai bine". Cat despre ce experienta practica ai tu cu scule audio, da-mi voie sa-ti spun ca e nula din moment ce crezi ca Sony e mare scula (nu spun ca fac chestii proaste in totalitate, dar nu se compara cu producatori consacrati - sunt sigur ca n-ai auzit de nici unul).

In concluzie, decat sa induci si pe alti nepriceputi in eroare mai bine rezuma-te la ce cunosti. Puteai sa-i spui foarte bine ca jucaria aia nu va fi ce cauta el si sa nu intri in alte detalii in care esti pe dinafara.

| irina1984 a răspuns:

Eu am cumparat boxe bluetooth pentru telefon, tableta sau laptopt de pe http://www.bose-romania.ro/boxe-bluetooth/soundlink-colour-bluetooth