| Ovidiu a întrebat:

Vreau sa descarc Ubuntu dar de unde descarc am doua optiuni: server sau desktop. Eu vreau sa instalez Ubuntu pe un laptop. Nu se poate?

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Salut. Nu ai nevoie de varianta pentru server. Descarca de aici http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download
Se poate instala foarte bine si pe laptop, si mai mult, se poate instala in paralel cu Windows. Dupa ce descarci imaginea ISO o transferi pe un DVD si apoi de pe DVD pornesti Wubi.exe. In felul asta se instaleaza Ubuntu iar la restart ai posibilitatea de a alege in ce sistem de operare vrei sa pornesti calculatorul. Succes!

| Ovidiu explică (pentru alexmircescu13):

L-am descarcat, nu l-am ars pe un dvd ci am facut un stick usb bootabil. Am executat Wubi(ca sa-l instalez in Windows ca o aplicatie si imi da urmatoarea eroare: http://uploadimage.ro/images/65641093325810818305.png
Ce am gresit?

10 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Ai doua variante. Fie montezi imaginea intr-un drive virtual (cu Daemon Tools sau alt program similar) si executi de acolo Wubi, fie descarci intr-un folder imaginea ISO si Wubi.exe separat, si rulezi Wubi ca sa extraga datele din imagine. Am senzatia ca am dat o explicatie cam incalcita, dar la ora asta asa e si creierul meu. Sper sa intelegi ce-am vrut sa zic, daca nu revino cu mesaj privat. Atentie, cand instalezi de pe hard-disc, chiar daca montezi imaginea in drive virtual, trebuie sa scoti orice stick din USB. Succes!

| DoRu a răspuns:

Recomandat era sa arzi un DVD... De pe stick nu prea merge de aia ti-a si dat eroarea aia
Arde un DVD si o sa mearga.

| Ovidiu explică (pentru DoRu):

Faza e ca am bootat de pe stick, pe un desktop mi-a mers air pe un laptop nu. Imi booteaza ma pune sa aleg, niste optiuni apoi ramane ecranul negru.

| DoRu a răspuns (pentru Ovidiu):

Cati GB are stick-ul? Si de pe sitck ti-am mai zis mai face figuri. de asta ti-am zis sa faci un dvd si nu aveai nici o problema.

| Ovidiu explică (pentru DoRu):

16 Gb are.

| DoRu a răspuns (pentru Ovidiu):

Ai stricat un stick de 16 GB degeaba!

| Ovidiu explică (pentru DoRu):

Nu l-am stricat. l-am formatat si merge. e ca si nou.

| DoRu a răspuns (pentru Ovidiu):

Vrei sa zici ca acum merge sa instalezi de pe el sistemul de operare?

| Ovidiu explică (pentru DoRu):

Ma refeream la stick. de ce sa stric stickul?