| Anonim0491 a întrebat:

Salut, vreau sa fac overclock la ecranul de la laptop de la 60hz la 75hz prin programul CRU.
Care sunt riscurile?

Multumesc

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, l-am folosit, n-a patit nimic, dar e o rezolutie nestandard iar capetele oamenilor se vad deformate.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Am gasit: am activat 75 Hz la rezolutia optima. 75 Hz e maximul permis de monitor, m-am uitat in specificatiile lui.

| Anonim0491 explică (pentru doctorandus):

L ai folosit pe laptop?

| doctorandus a răspuns (pentru Anonim0491):

Nu, pe desktop. Si am pus 75 Hz ca doar atata poate, nu poate 144 Hz.

| Anonim0491 explică (pentru doctorandus):

De cat timp folosesti?

| doctorandus a răspuns (pentru Anonim0491):

De curand. Am citit ce-ai scris si l-am incercat.

| Anonim0491 explică (pentru doctorandus):

Este safe daca o fac? vreau neaparat sa il duc la 75 hz dar nu vreau sa se strice

| Anonim0491 explică (pentru doctorandus):

Am auzit ca sunt si niste riscuri, cum ar fi sa se arda si chestii de genu

| doctorandus a răspuns (pentru Anonim0491):

Nu, in cel mai rau caz ramane Windowsul blocat pe o frecventa pe care nu o poate afisa si ramane negru pe ecran. In orice caz Windows cere confirmare ca rezolutia e corecta, asa ca revine singur la rezolutia anterioara daca nu-i confirmi ca vezi corect.

| Anonim0491 explică (pentru doctorandus):

Inteleg,am reusit sa il duc la 75hz, dar in timp nu se poate strica?

| PainTech a răspuns:

Să ți se strice ecranul. Mai mult de atât nu are ce să se întâmple.

| Anonim0491 explică (pentru PainTech):

Sansele sunt mari sa se strice? daca se strica mai am garantia?