| alexland12 a întrebat:

Salut,
Vreau sa fac un film documentar si vreau ca produsul final sa fie excelent. Pentru asta am nevoie de o camera buna (nu neaparat Full HD), eu detin doua camere video, Sony Handycam DCR-17e (20X Optical zoom, 640X Digital zoom) si un JVC GR-D240E (25X Optical zoom, 800X Digital zoom), amandoua cu casete miniDV. Sugerati o camera mai buna (pana in 1000 lei)? Eu as folosi JVC-ul pentru ca are si intrare pentru microfon (nu prea ma bazez pe microfonul din dotare ). Ce microfon imi sugerati? Ar trebui sa inregistrez fara sunet pe camera? Sa i-au totul apoi pe un sistem separat? Adica sa car un laptop dupa mine, sa am o placa audio externa USB in care sa bag microfonul si apoi sa sincronizez totul printr-un clapboard? Ce placa de sunet imi recomandati? Vreau sa editez totul in Adobe Premiere sau Pinnacle Studio 15.

Intrebari: 1) Sugerati o camera mai buna?
2) Ce microfon ma sfatuiti sa cumpar?
3) Dar placa de sunet externa (USB)?

4 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

O camera cu cat este mai scumpa cu atat este mai buna si mai performanta. Cu toate acestea depinde de tine sa faci ca produsul final sa iasa cel dorit, chiar si cu o camera mai putin performanta. Bafta!

| alexland12 explică (pentru Elvina):

Pot sa-l fac sa iasa bine dar am nevoie si de echipament. Am nevoie de sfaturi despre un microfon si o placa audio externa cat de cat de calitate. (sa nu am zgomot de fundal)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde despre ce faci documentarul. Daca il faci despre natura, iti va trebui un microfon suspendat (din ala pufos) pentru a surprinde fiecare bazait, fiecare susur al apei, etc. Insa, daca vrei sa faci despre altceva, de ex despre parkour - poti filma fara sunet, pui apoi la editare o melodie antrenanta. Cred ca ar trebui sa iti ajunga camera JVC.

| alexland12 explică (pentru anonim_4396):

Documentarul are legatura cu orasul si o sa fie filmat prin oras, pe un bloc, prin centru si daca nu am o placa audio si un microfon catusi de cat bun o sa se auda zgomotul acela de fundal. De ex. cand o sa prezint unele aspecte (atunci cand sunt pe bloc) o sa se auda aiurea daca bate vantul de exemplu. O sa incerc sa mai editez sunetul in audition sa iasa bine dar am nevoie de sfaturi: Un microfon si o placa audio. Multumesc pentru raspuns.