| speşăl a întrebat:

Salut, vreau sa fac un upgrade la pc si am la dispozitie 1600 lei ..max 1700-1800.
Mie imi trebuie procesor,placa video,rami, si placa de baza.
Eu am facut deja 2 liste dar tineti cont ca e prima data cand vreau sa schimb piesele deci nu ma pricep foarte bine.

LISTA NR 1

Sursa Rasurbo BasicPower BP-XII550...140
Placa video MSI Radeon HD 7770 1024MB DDR5 OV...522
Procesor AMD Phenom II X4 965 125W Black Edition...421
Memorie Kingston DDR3 8192MB 1600MHz CL10 HyperX Blu...185
Placa de baza Asrock 970DE3/U3S3...271
total...1550

LISTA NR 2

145...................................Sursa Sirtec HP-400-H12
533..............Placa video EVGA Geforce GTX 460 1024MB DDR5
535.......Procesor Intel Core i3 2120 BOX
sau ivy bridge i3 (nu stiu cat costa)
185......Memorie Kingston DDR3 8192MB 1600MHz CL10 HyperX Blu
241.......................Placa de baza Gigabyte GA-P61-S3-B3
1650.................................................... total

Daca vreti puteti sa le combinati sau sa le schimbati dar sa va incadrati in limita de bani si sa tineti cont ca ma intereseaza in primul rand performanta, in cel de-al doilea durata de viata si consumul de energie.
Va rog sa motivati fiecare alegere, cei care nu stiti va rog sa nu va bagati in seama.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

Esti pe naiba expert. GTX 285 e putere bruta, adica performanta dar la consum si la temperatura TE OMOARA, nu alta. Plus ca placa respectiva nu are garantie, si cum desteptii astia de la e-on se mai joaca cu curentul, sunt sanse mari sa o arda si sa arunce 6 milioane pe fereastra, ca asa i-a spus expertul.

Revenind la subiect, personal as merge pe varianta Intel.De ce?
1) procesoarele Phenom x4 Black Edition nu se mai gasesc
2) Intel are un consum mai mic
3) In jocuri Intel bate Phenom-ul
4) Posibilitate de upgrade la Ivy Brigde
Acum, scoate memoria aia ca arunci banii pe geam si pune un kit decent de 4-8 gb de la Kingston. Scoate si placa video si pune ceva mai nou, gen 7770, chiar daca sunt egale la performanta, AMD-ul are un consum mai mic.
Acum mai am 2 intrebari :
Hardul si unitatea optica sunt IDE sau SATA? In caz ca sunt IDE, va trebui sa cumperi altele in caz ca vrei sa mergi pe Intel, placile de baza neavand port IDE.

8 răspunsuri:
| DeejayAndr3y a răspuns:

Foarte buna alegere.

Doar fac niste mici modificari.

Placa video sa fie de 1024 dar sa fie nVIDIA.
si procesorul Intel i3 21.BOX

Uite o placa video ff buna.

http://www.okazii.ro/......-a59097772

Crede-ma sunt expert in calculatoare.
Te scot din orice dilema.
Da-mi mesaj daca mai vr sa te ajut cu ceva.

Salut!

| BLKZ a răspuns (pentru DeejayAndr3y):

Esti pe naiba expert. GTX 285 e putere bruta, adica performanta dar la consum si la temperatura TE OMOARA, nu alta. Plus ca placa respectiva nu are garantie, si cum desteptii astia de la e-on se mai joaca cu curentul, sunt sanse mari sa o arda si sa arunce 6 milioane pe fereastra, ca asa i-a spus expertul.

Revenind la subiect, personal as merge pe varianta Intel.De ce?
1) procesoarele Phenom x4 Black Edition nu se mai gasesc
2) Intel are un consum mai mic
3) In jocuri Intel bate Phenom-ul
4) Posibilitate de upgrade la Ivy Brigde
Acum, scoate memoria aia ca arunci banii pe geam si pune un kit decent de 4-8 gb de la Kingston. Scoate si placa video si pune ceva mai nou, gen 7770, chiar daca sunt egale la performanta, AMD-ul are un consum mai mic.
Acum mai am 2 intrebari :
Hardul si unitatea optica sunt IDE sau SATA? In caz ca sunt IDE, va trebui sa cumperi altele in caz ca vrei sa mergi pe Intel, placile de baza neavand port IDE.

| Ykuzo a răspuns:

1. Sursa Rasurbo BasicPower BP-XII550...140
2. Placa video MSI Radeon HD 7770 1024MB DDR5 OV...522
3. 535.......Procesor Intel Core i3 2120 BOX
4. Memorie Kingston DDR3 8192MB 1600MHz CL10 HyperX Blu...185
5. Placa de baza Asrock 970DE3/U3S3...271
Total: 1653
Din cele dorite de tine.

La placa de bază recomand modelele Asus. Ceva de genul acesta: http://www.cel.ro/......us-uatx-l/
Costă 313 ron. (te uiţi ce îţi place de la Asus. recomand)

| Nucreeed a răspuns:

Placa video-Radeon HD 7770 1024MB DDR5
sursa-Sirtec HP-400-H12
placa de baza-Asrock 970DE3/U3S3(la fel am si eu)
procesor-AMD Phenom II X4 965 125W

placa video sigur este buna pentru ca eu am luat un amd radeon ca asta pe care vrei s'o iei decat ca era mai slaba cred si costa 400 lei si o am de 1 an mi'au mers toate jocurile posibile pe ea la setari maxime chiar si gta 4

| IulianP a răspuns:

De vreo 4 -5 luni vad ca vrei sa-ti cumperi un sistem. Nu are rost sa vorbesti acum despre un sistem daca nu il cumperi imediat deoarece in 1, 2, 3 luni iar se schimba lucrurile.
Daca ar si sa-l cumperi acum asta iti recomand: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/555288/

| speşăl explică (pentru IulianP):

Frate nu stiu..ma documentez inainte nu ti se pare normal? e prima data cand fac miscarea asta
si nu chiar de 4-5 luni atunci se arsese ceva si vroiam eu niste combinatii

| speşăl explică (pentru IulianP):

Ma documentez fratelo laughing ca am gasit sute de pareri dar mi.am facut o idee ce si cum..acum, avand in vedere ca e prima data cand fac miscarea asta merg si pe putin noroc happy de cand zici tu, era alta trreaba atunci acum vreau sa fac upgrade atunci aveam probleme cu niste componente

| ICEbalI a răspuns:

Sursa. Rasurbo BasicPower BP-XII550...140
.Placa video. EVGA Geforce GTX 460 1024MB DDR5
Procesor. AMD Phenom II X4 965 125W Black Edition
Memorie. Kingston DDR3 8192MB 1600MHz CL10 HyperX Blu
Placa de baza. Asrock 970DE3/U3S3

| ICEbalI a răspuns:

Sursa. Rasurbo BasicPower BP-XII550...140
Placa video. EVGA Geforce GTX 460 1024MB DDR5
Procesor. AMD Phenom II X4 965 125W Black Edition
Memorie. Kingston DDR3 8192MB 1600MHz CL10 HyperX Blu
Placa de baza. Asrock 970DE3/U3S3