| doggie a întrebat:

Buna ziua
Vreau sa imi fac upgrade la pc
M-am documentat si m-am facut o idee
Ce ziceti de:

Sursa Sirtec HP-400-H12

Placa video MSI Radeon HD 7770 1024MB DDR5 OV

Procesor Intel Core i3 3220

Memorie Kingston DDR3 8192MB 1600MHz CL10 HyperX Blu

Placa de baza Gigabyte GA-P61-S3-B3

Sunt bune? Sunt compatibile? Tine-ti cont ca vreau intai performanta pentru jocuri in special, in al doilea rand sa tineti cont de consum (daca ati inlocui ceva de aici cu alta componenta care este egala la performanta in jocuri as alege-o pe cea cu consum mai mic : ex:placa video initial era nVIDIA geforce gtx 460 dar sunt egale la performante si consuma 88% mai mult). Apreciez orice raspuns care este urmat de un motiv si de care sa fiti sigur (ex: mi-a spus un prieten ca Intel da bine cu nvidia..nu ma intereseaza care cu care rimeaza vreau performanta doar)

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Daca tot ai 300 RON eu iti recomand sa cumperi o placa de baza ATX si 4 sloturi RAM: http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-gigabyte-ga-b75-d3v
Daca nu, este OK si asta: http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-asrock-b75m-gl

5 răspunsuri:
| Catalin970 a răspuns:

Salut!
Din cate am vazut tot ce ai acolo fac un calculator care ruleaza orice joc fara probleme dar am de facut o observatie:din cate am citit in performante, placa de baza pe care ai postat`o suporta doar placa video PCI Express x16 2.0, pe cand, placa video de mai sus este PCI Express 16x 3.0, deci s-ar putea sa nu fie compatibile, in rest, totul e okbig grin

| IulianP a răspuns:

In primul rand nu conteaza ca este AMD + AMD, AMD + nVidia, Intel + nVidia etc. Sunt povesti treburile ca "merge mai bine Intel + nVidia sau AMD+AMD".
Arata bine exceptand placa de baza. Este chipset H61 si cel mai probabil va trebui sa-i faci un update de BIOS pentru a putea recunoaste procesorul Ivy Bridge.
Eu iti recomand un Asrock cu chipset B75 cu SATA 3/USB 3 si slot PCI-e 3.0: http://bit.ly/GBkykL
Binenteles ca acea placa video va lucra foarte bine si pe slot PCI-e 2.0 fara probleme.
Daca vrei sa faci economii poti pune un kit de memorie de 1333MHz:http://bit.ly/GBkwJF
Nu vei simti diferente de performanta intre 1333 si 1600MHz in daily-use; acum conteaza mai mult cantitatea si nu frecventa.

| doggie explică (pentru IulianP):

Nu am gasit aceasta placa de baza pe site.ul de pe care vreau sa dau comanda, te uiti tu te rog pe mediadot si alegi o placa de baza de acolo? Sa se integreze perfect in sistemul de mai sus dar sa nu coste foarte mult (250-300 lei)

| doggie explică (pentru IulianP):

Te uiti te rog la sursa, e destul de puternica?

| IulianP a răspuns (pentru doggie):

Sursa este una de calitate care va tine sistemul ala fara nici un fel de probleme.

| IulianP a răspuns (pentru doggie):

Daca tot ai 300 RON eu iti recomand sa cumperi o placa de baza ATX si 4 sloturi RAM: http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-gigabyte-ga-b75-d3v
Daca nu, este OK si asta: http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-asrock-b75m-gl