| xSNGHOSTx a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar laptopul asta: Laptop Gaming ASUS ROG Strix G15 G513RC cu procesor AMD Ryzen™ 7 6800H, 15.6", Full HD, 144Hz, 8GB RAM DDR5, 512GB SSD, NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 4GB, No OS, Eclipse Gray dar din cate stiu exista 1-2 probleme.
Eu nu prea le am cu astea asa ca va intreb pe voi ca sa ma puteti lamuri.
1. din cate stiu placa wifi nu este una foarte buna si ar trebui schimbata.
Stiu ca o pot schimba cu un Intel x210, daca scot placuta veche si o pun pe cea noua trebuie sa instalez sau sa configurez ceva dupa? Si daca da, ce?
2. din cate stiu daca instalez win10 trebuie sa instalez eu manual niste drivere.
Daca instalez win11 mai trebuie sa instalez driverele?
Sau se instaleaza automat si daca nu se instaleaza automat.
Ce drivere ar trebui sa instalez?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu nu am avut inca laptopuri de la ei, dar cunosc o persoana ce are 2 Strix-uri cu 4800H, si RTX 3050, si nu are absolut nici o problema cu WiFi ul.

Placa se poate inlocui cu alta daca doresti, insa daca doresti performanta maxima pentru jocuri, e bine sa folosesti cablu Ethernet.

Windows 10 instaleaza toate driverele generice pe care le are in kitul de instalare.
Tu mai trebuie doar sa instalezi driverul de pe site-ul nVidia pentru 3050.
Ce instaleaza Windowsul nu e suficient pentru a folosi placa la maxim, in jocuri.

Exact la fel se intampla si cu Windows11, si acolo trebuie sa instalezi driverul pentru video de pe site ul producatorului.

Www.Nvidia.Com
O sa vezi in partea de sus sectiunea Drivers
Si mai departe alegi seria 30 Mobile
Apoi placa ta.

Răspuns utilizator avertizat