| cristibenchea121 a întrebat:

Salut! Vreau sa imi cumpar o placa de baza H410M A PRO si un procesor I5 10400F, am o placa video GT 710 2GB DDR5. Vreau sa stiu daca poate face bottleneck.

10 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Va face bottleneck extrem. Ai nevoie de minim GTX 1050 să poți juca ceva decent.
Cu GT 710 poți juca jocurile până în 2005 cu setări grafice low-high dar ce depășește abia le poți juca cu 720p și low (jocurile AAA sau cele care necesită resurse).

| cristibenchea121 explică (pentru SilviaDulcik):

Nu stii cam in cate FPS-uri ar duce CS-GO?

| NLS a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Sylvie, de ce un link cu monstrul 5900X pentru un joc CPU hungry?
Placa video e folosita destul de putin in rezolutiile mai mici de 2K in acest joc, cred ca niste cifre mai realiste ar genera acelasi procesor ca al lui,
si cea mai apropiata placa video. Am gasit un clip pe Youtube cu 10400F si 750Ti.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru NLS):

Bună!

i5 10400F sau Ryzen R9 5900x, până și un i5 2300 nu ar putea fi folosiți la un procentaj prea mare cu această placă video.
Puteam să îi arăt un alt filmuleț, cu un procesor mult mai slab față de 10400F, în care rezultatul ar fi fost același.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

De ce te zgarcesti la placa video? Sau nu e pentru jocuri?

| cristibenchea121 explică (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Nu am buget pentru o placa video decenta avand in vedere preturile de acum, o sa imi cumpar una mai buna in viitor.

| NLS a răspuns (pentru cristibenchea121):

Tocmai de aceea, Silvia are dreptate (cu siguranta se joaca mai mult decat mine shootere), si eu am spus acelai lucru la cealalta intrebare...
vei avea bottleneck cu actuala configuratie,
DAR nu lua alt procesor mai slab.
Nu are rost, vor fi doar bani aruncati.
Iti va merge acum putin mai bine, si dupa ce pui o placa video mai de doamne ajuta, va merge mai prost cu mult (daca alegi acum alt procesor mai slab doar ca sa se pupe cu actuala placa video).

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Atunci de ce nu cauți una mai veche SH decentă, apoi o schimbi, în loc să cumperi inutilitatea asta, căci nu are nicio legătură cu gamingul?
Ai nevoie de BUS minim 128, și asta e 64, plăcile de vârf sunt cu 384...

| cristibenchea121 explică (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Pe asta nu o cumpar, o am deja.